W poniedziałek europejska komisarz ds. Agendy Cyfrowej Pani Neelie Kroes przedstawiła europejską strategię otwartych danych z sektora publicznego. Realizowane to będzie głównie przez portal otwartych danych, który już powstaje. Zmiany zaproponowane będą wszystkim państwom członkowskim, a zmiana podejścia do danych ma wpłynąć na wzrost gospodarki i powstanie setek tysięcy nowych miejsc pracy.
Działanie to implikuje to stworzenie portalu otwartych danych, oraz działań mających na celu przekonanie Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego do utworzenia podobnych platform. Platforma informacyjna Komisji będzie dostępna w pierwszej połowie 2012 roku, wyjaśniła holenderska komisarz, wskazując, że “Jesteśmy w fazie wdrażania tego, co ogłaszamy”. Komisja zamierza zaproponować zasady otwartych danych dla wszystkich państw członkowskich.
Zmiana ma zostać osiągnięta poprzez zmianę dyrektywy UE z 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Wszystkie dokumenty udostępniane przez organizacje sektora publicznego w zasadzie mogą być ponownie wykorzystane w dowolnym celu, chyba że są chronione prawem autorskim osób trzecich. Kroes zamierza egzekwować zasadę, że opłaty pobierane przez jednostki sektora publicznego od takich informacji nie powinny przekraczać rzeczywistych kosztów poniesionych w realizacji konkretnego wniosku. Zdaniem Rzecznik, powinno to w praktyce oznaczać, że większość danych “będą oferowane za darmo lub prawie za darmo.”
Kroes planuje wprowadzenie obowiązku dla organizacji z sektora publicznego do udostępniania informacji w “powszechnie używanych, rozpoznawalnych dla maszyn formatach” i powołać nadzór regulacyjny nad przestrzeganiem tego wymogu. Dyrektywa ma być także rozszerzona na biblioteki, muzea i archiwa, choć przyznaje, że jest mało prawdopodobne żeby dzieła kultury mogły być udostępniane bezpłatnie.
Komisarz uważa, że otwarte podejście o danych może stworzyć wzrost o około 40 mld euro rocznie, a także setek tysięcy nowych miejsc pracy. Kroes mówiła o historycznej rewolucji tworzącej ogromne możliwości dla biznesu, dziennikarzy, naukowców i obywateli do tworzenia nowych treści a także aplikacji. Podała przykład OpenSpending, która zapewnia użytkownikom informacje na temat wydatków publicznych i długu publicznego, i Wheelmap, który pokazuje, lokalizacje przystosowane dla osób niepełnosprawnych , jako przykłady, co można osiągnąć.
Pani polityk miała również kilka słów w odniesieniu do programistów: “Wierzymy, że zrobisz dobre rzeczy z tymi danymi -. danymi, za które już zapłaciłeś” Ponieważ użytkownicy, uważa Kroes, już swoją kreatywnością tworzą wartość dodaną. Wezwała organizacje sektora publicznego by nie czekać na zmiany dyrektywy, która wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę i Parlament, aby stać się prawem,apelując “Rozpocznijcie uwalnianie danych już teraz.” W Niemczech niektóre landy, takie jak Berlin, już utworzyły portale otwarte danych. Niemiecki rząd jest również w trakcie tworzenia portalu otwartych danych, który nie będzie jeszcze udostępniony online przed rokiem 2013.