Bitcoin (BTC) nieznacznie odbił się 20 sierpnia, ale pozostał na kursie, aby odnotować najgorsze tygodniowe wyniki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Na wykresie dziennym cena BTC wzrosła o 2,58% do 21 372 USD za sztukę, ale to wciąż spadek o prawie 14,5% od początku tygodnia, co jest najgorszym tygodniowym zwrotem od połowy sierpnia. Niemniej jednak niektóre wskaźniki on-chain sugerują, że faza korekty Bitcoina może dobiegać końca.
Obejmuje to tzw. Hash Ribbons , metrykę, która śledzi szybkość haszowania Bitcoina, aby określić, czy górnicy są w trybie akumulacji, czy kapitulacji. Dane z 20 sierpnia pokazują, że kapitulacja górników zakończyła się po raz pierwszy od sierpnia 2021 r., co może skutkować zmianą tempa cenowego z ujemnego na dodatnie.

Źródło: Glassnode
Niemniej jednak Bitcoin nie był w stanie zlekceważyć szeregu dominujących negatywnych wskaźników, od negatywnych konfiguracji technicznych po ciągłą ekspozycję na ryzyko makro. Dlatego pomimo optymistycznych wskaźników on-chain nie można wykluczyć niedźwiedziej kontynuacji.
Oto trzy powody, dla których dna rynkowego Bitcoina mogliśmy jeszcze nie zobaczyć.
Klin wzrostu ceny BTC załamuje się
Spadek ceny Bitcoina w tym tygodniu spowodował rosnące załamanie klina , co sugeruje więcej strat dla krypto w nadchodzących tygodniach.
Rosnące kliny to niedźwiedzie formacje odwrócenia, które tworzą się po wzroście ceny wewnątrz kanału kurczącego się, ale ustępują po tym, jak cena wybije się z niego w dół, co może skutkować spadkiem tak nisko, jak maksymalna wysokość klina.

Dzienny wykres cen BTC/USD z konfiguracją podziału „rosnącego klina”. Źródło: TradingView
Zastosowanie zasad technicznych na powyższym wykresie BTC przedstawia 17 600 USD jako rosnący cel przebicia klina. Innymi słowy, do września cena Bitcoina może spaść o około 25%.
Byki źle oceniają Fed
Bitcoin wzrósł o około 45% podczas rosnącej formacji klina, po lokalnym najniższym poziomie około 17 500 USD w czerwcu.
Co ciekawe, okres wzrostów Bitcoina zbiegł się z rosnącymi oczekiwaniami inwestorów, że inflacja osiągnęła szczyt – i że Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe już w marcu 2023 roku.
Oczekiwania wyłoniły się z oświadczenia FOMC prezesa Fed Jerome’a Powella z 27 lipca:
„W miarę dalszego zacieśniania się polityki pieniężnej, prawdopodobnie właściwe stanie się spowolnienie tempa wzrostu, gdy będziemy oceniać, jak nasze skumulowane dostosowania polityki wpływają na gospodarkę i inflację”.
Niemniej jednak najnowszy wykres kropkowy Fed pokazuje, że większość urzędników przewiduje, że stopy osiągną poziom 3,75% do końca 2023 r., po czym spadną z powrotem do 3,4% w 2024 r. Dlatego perspektywy obniżek stóp pozostają spekulacyjne.
Prezes Fed w St Louis, James Bullard, zauważył również, że poprze trzecią z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu politycznym banku centralnego. Komunikat wpisuje się w zobowiązanie Fed do obniżenia inflacji do 2% z obecnego poziomu 8,5%.
Innymi słowy, Bitcoin i inne aktywa typu risk-on, które znalazły się w strefie bessy, gdy Fed rozpoczął w marcu agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej, powinny pozostawać pod presją przez kilka następnych lat.
Jeśli historia jest jakimkolwiek wskaźnikiem…
Trwające odbicie cen grozi przekształceniem się w fałszywy sygnał zwyżkowy, biorąc pod uwagę podobne odbicia aktywów podczas poprzednich rynków bessy.
Cena BTC odbiła się o prawie 100% – z około 6000 USD do ponad 11 500 USD – podczas cyklu bessy w 2018 r., aby następnie całkowicie skasować zyski i spaść do 3200 USD. Warto zauważyć, że podobne korekty miały miejsce również w 2019 i 2022 roku.
Źródło: https://cointelegraph.com/