Usługa VPN nie tylko pomaga zachować prywatność w sieci, ale i zwiększa Twoje bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu danych. Na rynku funkcjonują jednak dziesiątki dostawców. Jak zatem wybrać najlepszego? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat istotnych funkcji, które powinien mieć Twój VPN.
5 funkcji dobrych VPN-ów
1. Kill switch
VPN chroni Twój adres IP oraz dane przed „zdemaskowaniem”, ale tylko wtedy, gdy jest prawidłowo podłączony. Jak sprawdzić, czy VPN działa? Najprościej zajrzeć na dowolną witrynę wyświetlającą Twój aktualny adres IP przed i po włączeniu usługi – jeśli podane wartości będą się różnić, połączenie będzie aktywne.
Zdarza się jednak, że coś jest nie tak – wystarczy mała awaria serwera czy kilkusekundowe rozłączenie sieci, by informacje o Tobie opuściły bezpieczny tunel tworzony przez VPN. Zwróć zatem uwagę na to, czy Twoja usługa ma wbudowaną funkcję kill switch. Opcja ta automatycznie przerwie połączenie z Internetem, jeśli dojdzie do chwilowego rozłączenia z serwerem VPN. Możesz mieć więc pewność, że Twoje dane będą bezpieczne.
2. Dzielone tunelowanie
Załóżmy, że na co dzień korzystasz z VPN-u, by zachować prywatność w sieci i pozbyć się natrętnych reklamodawców zbierających dane internautów. Zdarza Ci się jednak grać albo oglądać filmy w serwisach streamingowych, do których nie potrzebujesz wirtualnej sieci prywatnej. Co w takiej sytuacji?
Możesz wyłączać usługę za każdym razem, gdy chcesz pograć czy coś obejrzeć, ale to niewygodne na dłuższą metę. Zamiast tego skorzystaj z usługi VPN, która ma opcję dzielonego tunelowania.
Dzielone tunelowanie (split tunneling) to funkcja pozwalająca na wybranie aplikacji, które mają korzystać z połączenia VPN. Pozostałe programy będą działać normalnie – łącząc się z siecią bezpośrednio. Możesz więc bezpiecznie przeglądać Internet, a jednocześnie oglądać serial bez VPN-u, oszczędzając przy tym przepustowość serwera.
3. Brak przechowywania rejestrów
Przechowywanie rejestrów aktywności (tzw. logów) oznacza, że dostawca VPN, z którego serwerami się łączysz, gromadzi i zapisuje Twoje dane o korzystaniu z jego usługi. Co za tym idzie – może je sprzedać albo udostępnić władzom, jeśli o nie poproszą. Tworzy to zagrożenie, szczególnie jeśli używasz VPN-u, by ominąć cenzurę w Internecie.
Zwróć uwagę na to, co mówi Twój dostawca o rejestrach aktywności. Niektórzy kierują się tzw. no-log policy, czyli polityką braku logów. To najbezpieczniejsza opcja dla każdego użytkownika – jeśli usługodawca nie ma rejestrów, nie może ich udostępnić.
4. Serwery maskowane
Skoro już mowa o cenzurze sieci – w niektórych krajach jest ona tak rozwinięta, że usługi VPN są aktywnie zwalczane, a ruch blokowany. Jeśli zależy Ci na tym, by zachować prywatność w takim miejscu – jesteś w trudnej sytuacji.
Rozwiązaniem jest VPN oferujący serwery maskowane. Ten rodzaj serwerów przesyła dane w taki sposób, że trudno stwierdzić, skąd tak naprawdę pochodzą. Wyglądają jak normalny ruch sieciowy i ani władze, ani właściciele witryn nie są w stanie stwierdzić, że mają związek z VPN-em.
Serwery maskowane przydają się również wtedy, gdy sami właściciele witryn blokują ruch pochodzący z wirtualnej sieci prywatnej – na przykład podczas korzystania z niektórych usług streamingowych.
5. Możliwość zmiany protokołu
Współczesne VPN-y korzystają z pięciu głównych protokołów:
- OpenVPN,
- IKEv2,
- Wireguard,
- SSTP,
- L2TP/IPSec.
Poza tym dostawcy ciągle ulepszają swoje usługi i proponują innowacyjne rozwiązania (np. protokół NordLynx w NordVPN).
Każdy protokół ma nieco inne właściwości – jedne są nastawione na prędkość, inne na zwiększone bezpieczeństwo. Warto zatem wybrać usługę, która pozwoli Ci przełączać się między protokołami w zależności od sytuacji.
Jaki powinien być dobry VPN?
Dobra usługa VPN to przede wszystkim taka, która spełnia Twoje potrzeby. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze, zrób dokładny research i dowiedz się, jakie unikalne korzyści oferują dostawcy. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z obsługą klienta. To też dobry sposób na to, by przetestować, jak przebiega komunikacja z pracownikami poszczególnych firm – pamiętaj, że sprawna i rzetelna obsługa jest kluczowa w razie awarii czy problemów.
Artykuł partnera