Narodowe Archiwum Cyfrowe to pierwsza polska instytucja administracji państwowej, która samodzielnie tworzy i wdraża programy oraz systemy informatyczne w oparciu o otwarte oprogramowanie
Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekształceniu dotychczas działającego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję o dużo szerszym zakresie działania. Do zadań NAC należą przede wszystkim:
- archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym „dokumentu elektronicznego”
- archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów
- digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych
- udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, również on-line
„Narodowe Archiwum Cyfrowe to przełom. Jesteśmy pierwszym polskim archiwum cyfrowym, a zarazem pierwszą polską instytucją administracji państwowej, która samodzielnie tworzy i wdraża programy oraz systemy informatyczne w oparciu o „otwarte oprogramowanie” – mówi dyrektor i twórca NAC, dr Nikodem Bończa Tomaszewski – „Naszym najważniejszym celem jest stworzenie systemów do archiwizacji oraz udostępniania informacji i materiałów archiwalnych on – line”.
„Nie tylko mówimy o open source, ale także wdrażamy nasze założenia w życie” – podkreśla Rafał Magryś, odpowiedzialny za tworzenie systemów informatycznych NAC – „Trwają przygotowania do udostępnienia programu ImagiNAC. Prowadzimy także intensywne prace nad ukończeniem prototypu ZoSIA – Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej. Obydwa projekty w całości oparte są na otwartym oprogramowaniu. Liczymy na ich życzliwe przyjęcie przez środowisko open source” – dodaje Magryś.
Więcej informacji o założeniach i projektach Narodowego Archiwum Cyfrowego można uzyskać na stronie www.nac.gov.pl, który rozpoczęło swoją działalność 8 marca. Na nowej stronie znajduje się także kolekcja ponad 80 tysięcy mało znanych zdjęć, ze zbiorów NAC.