AccessODF jest rozszerzeniem wzbogacającym edytor tekstu Writer o korektor dostępności. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się proste narzędzie wyszukujące i próbujące rozwiązać problemy z blokami treści, niezjadliwymi dla urządzeń wspomagających przeglądanie dokumentów przez osoby dotknięte niepełnosprawnością.
AccessODF powstało dzięki pracy inżynierów Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Jest to ich trzeci projekt niosący pomoc osobom z niepełnosprawnością. Od 2008 roku rozwijany jest dodatek odt2daisy, służący udźwiękawianiu dokumentów zgodnie ze standardem DAISY, a od sierpnia 2010 r. trwają prace nad dodatkiem odt2braille, który umożliwia eksport dokumentów do formatu zgodnego z alfabetem Braille’a. Rozwój tych narzędzi jest współfinansowany przez unijny program ÆGIS.
Działanie dodatku jest bardzo proste, a jego obsługa nikomu nie powinna nastręczać trudności. Z menu Narzędzia należy wybrać Accessibility Evaluation, a w bocznej ramce kliknąć w “Recheck”. Narzędzie przeskanuje dokument ostrzegając o popełnionych błędach. Wśród najpopularniejszych można znaleźć: złe zakotwiczenie grafiki, podlinkowaniu (zamiast osadzenia) obrazka, braku tekstu alternatywnego, braku tytułu czy braku odpowiednich nagłówków. Autorzy AccessODF udostępnili również przyciski do szybkiej, samodzielnej korekty jak i do hurtowej, nie wymagającej uwagi edytora.
Po doinstalowaniu siostrzanych programów (odt2daisy, odt2braille), AccessODF będzie poszukiwał błędów pod kątem potrzeb osób z zaburzeniami wzroku i niewidomych. Opcje te można wyłączyć odhaczając je w menu LibreOffice Writer > AccessODF > DAISY checks/Braille checks.
Dodatek jest kompatybilny z OpenOffice.org jak i z LibreOffice. Do działania wymaga środowiska Java. Licencjonowany jest na zasadach wolnej licencji LGPL 3.