W styczniu Al-Jazeera – najbardziej znana z telewizji nadających z Bliskiego Wschodu – uruchomiła repozytorium materiałów wideo na licencjach CC z objętej konfliktem Izraelsko-Palestyńskim Strefy Gazy.
Nagrania (z angielskim tłumaczeniem) objęte są różnymi licencjami, w większości jednak jest to dająca największą swobodę licencja CC BY (czyli obowiązkowe jest wyłącznie zaznaczanie autorstwa i zachowanie informacji licencyjnej). Wysoka jakość materiałów również umożliwia ich szerokie zastosowanie, łącznie z wykorzystaniem przez inne stacje telewizyjne.
Al Jazeera jest pierwszą telewizją informacyjną, która zdecydowała się na udostępnienie swoich materiałów w ten sposób. Dziś repozytorium obejmuje 44 opisane materiały wideo – po jednym z każdego dnia konfliktu.
To nie jedyny znak innowacji z Bliskiego Wschodu w kwestii otwartości zasobów. W lutym w Libanie oraz Syrii odbędą się pierwsze w tych państwach konferencje dot. ruchu Open Source i Creative Commons. W Syryjskim Damaszku odbyło się niedawno tygodniowe spotkanie iFoss09 z udziałem Ziada Maraqua, prezesa Creative Commons Jordania. W Libanie odbędzie się Open Sesame Barcamp, pierwsze takie spotkanie, podczas którego będzie dyskutowany również skala otwartych zasobów w językach arabskich. Podobna dyskusja miała miejsce podczas styczniowego warsztatu Open Arabic Content w Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Projekt Arabic Digital Content, który zorganizował spotkanie, to inicjatywa króla Abdullaha bin Abdulaziz al Saud.
Autorem tego niusa jest Kamil Śliwowski. Materiał został pierwotnie opublikowany na stronie Creative Commons Polska.