Druga odsłona przeglądu projektów Google Summer of Code. Tym razem przyjrzymy się projektom związanym z odtwarzaczem Amarok.
Wsparcie Universal Plug-and-Play
Protokół UPnP pozwala na łatwą wymianę danych pomiędzy urządzeniami – np. pomiędzy komputerem, a konsolą do gier czy przenośnym odtwarzaczem. Dzięki obsłudze UPnP Amarok mógłby stać się klientem lub serwerem medialnym; pozwoliłoby to dzielić się muzyką z innymi urządzeniami oraz sterować ich pracą poprzez interfejs Amaroka. W tym celu planuje się włączenie usługi Coherence server w mechanizmy KIO.
Metaaplety w widoku kontekstowym
Obecnie Widok Kontekstowy Amaroka zawiera różne aplety; każdy z nich prezentuje tylko jeden typ inforamacji, zabierając przy tym sporo miejsca. Ideą metaapletów jest płynne łączenie dostarczanych przez nie informacji tak, żeby lepiej wykorzystać przestrzeń. Może to być np. aplet wyświetlający jednocześnie informacje o artyście, tekst utworu, nadchodzące koncerty oraz sugestie o podobnych utworach.
Wielopoziomowa lista odtwarzania
Jedną z funkcji znanych z Amaroka 1.4, która nie znalazła się jak dotąd w wersji 2.0 jest sortowanie listy odtwarzania. W Amaroku 2 pojawi się jedynie możliwość wyświetlania szczegółowych informacji nt. utworów.
Autor projektu wielopoziomowego sortowania spełnia jednak nasze oczekiwania z nawiązką. Pozwoli on bowiem grupować utwory według kilku kryteriów, np. najpierw według nazwy artysty, później albumu, a na końcu numeru utworu. Oczywiście kryteria można będzie dowolnie dobierać i segregować.
Synchronizacja list odtwarzania i kolekcji
Projekt ten pozwoli na szybką i wygodną synchronizację playlisty i kolekcji pomiędzy Amarokiem a urządzeniami zewnętrznymi bądź serwisami internetowymi.
Zgrywanie muzyki z płyt audio
Proste w użyciu zgrywanie muzyki do różnych formatów, przy wykorzystaniu biblioteki Solid.
Miłośnikom KDE polecam również przegląd najciekawszych projektów na GSoC na Blogu Tomasza Dudzika.