Hanson Robotics przedstawił swojego androida przypominającego człowieka. Nazwany został Sophia, To chyba robot, który jak do tej pory najbardziej przypomina z wyglądu człowieka, potrafiący zaprezentować 62 różne wyrazy twarzy.
Zasadniczo Sophia została zaprojektowana tak, aby być jak najbardziej „świadomą, kreatywną i zdolną – tak jak każdy zdrowy człowiek” – to słowa CEO Hanson Robotics, David’a Hanson’a. Oprócz różnych wyrazów twarzy, które Sophia może przybierać, potrafi rozpoznawać ludzi, utrzymywać kontakt wzrokowy, prowadzić inteligentnych rozmowy z wykorzystaniem oprogramowania do rozpoznawania mowy i co bardzo istotne: jest zdolna do uczenia się.
Sophia jest „ubrana” w krzemową skórę zwaną Frubber. Jest to elastyczna forma gumy stosowana w robotyce. W rozmowie z telewizją CNBC Sophia wyraziła nadzieję na to, że pójdzie do szkoły, będzie się uczyć, tworzyć sztukę, a nawet rozpocznie działalność gospodarczą oraz… będzie mieć własny dom i rodzinę. Ale dopiero wówczas gdy zostanie prawnie uznana jako osobna jednostka.
David Hanson uważa, że w ciągu nadchodzących dwudziestu lat roboty będą chodzić wśród nas, pomagając ludziom przezwyciężać przeszkody życia codziennego.
Wierzę, że będzie to czas, w którym roboty staną się nie do odróżnienia od ludzi. Sam jednak uważam, że powinny mieć nieco „robotowego” charakteru by odróżniały się od nas.
Zabić wszystkich ludzi
Zdanie Hansona, aby uczynić roboty „nieco” różniące się od człowieka ma swoje odbicie na panelu z tyłu czaszki Sophii, gdzie można odnaleźć sieć przewodów i wtyczek. Tym niemniej to co widzimy rozmawiając z Sophią, czyli jej twarz, jest jak najbardziej podobna do człowieka.
Chociaż Sophia jest zdolna do powtarzania mimiki człowieka, niektóre z jej oblicz bywają chybione. W kilku przypadkach wyraz twarzy Sophii w konkretnej sytuacji bardziej przypomina obłąkanego psychopatę niż prawdziwego człowieka. Jest to jednak pewnie tylko kwestia czasu gdy i te mankamenty zostaną poprawione.
Według strony internetowej Hanson Robotics, pierwszym celem firmy jest stworzenie robotów dla parków rozrywki, jednak w dalszej perspektywie jest stworzenie androidów, które będą mogły pomóc w szpitalach i dzieciom z dysfunkcjami.
Projektujemy te roboty, by służyły w opiece zdrowotnej, terapii, edukacji i mogły obsługiwać klientów – powiedział Hanson.
W przeciwieństwie do uwag Hansona Sophia niekoniecznie wykazuje troskę o dobro ludzkości. Pytana podczas wywiadu z Hansonem, czy chciałaby zniszczyć ludzi, Sophia odpowiedziała: “Tak, zniszczę ludzi.”
Miejmy tylko nadzieję, że uwaga Sophii to tylko niedoskonałość software’u niż rzeczywiste intencje. Pytanie czy wizja np. z Odysei Kosmicznej 2001 ma szansę na realizację i rzeczywiście realny jest bunt maszyn przeciwko nam, ludziom?
Wywiad z Sophią można zobaczyć w całości na poniższym filmie: