Jay “saurik” Freeman poczuł się sfrustrowany tym, że na uniksowym komputerku typu iPhone podstawowe narzędzia uniksowe są w kiepskim stanie. Opracował więc własne repozytorium (nazwa kodowa: Telesphoreo), które można zainstalować na tym smartfonie.
Podsystem BSD na iPhonie gnębią liczne niedoskonałości, które wręcz uniemożliwiają normalną pracę. Na przykład komendy w bashu są skracane i uruchamiane zanim zostaną w pełni podane, chmod i chown natychmiast się przewracają, wydając tylko komunikat “memory exhausted”, a aplikacja passwd nawet uszkadza plik /etc/passwd. Problemy przejawia też np. nc, ping, netstat, screen czy vim.
Freeman znalazł projekt CoreOS, który wprawdzie załatwiał usterki z oryginału, ale wymagał każdorazowo ręcznej instalacji i nie był wystarczająco udokumentowany. Dlatego przygotował własne pakiety, zarządzane przez port Apta na iPhone.
Projekt saurika nosi nazwę Telesphoreo, a stworzona przez niego graficzna nakładka na Apta — Cydia. Telesphoreo jest rozwijane w klasycznie otwarty sposób: kod jest dostępny w repozytorium Subversion, a błędy można zgłaszać przez Traca. Freeman zdążył przygotować dla iPhone’a już ponad setkę różnych aplikacji GNU i BSD, jak choćby bash czy xeyes, oraz wiele dodatkowych bibliotek i języków skryptowych, w tym poprawione wersje pakietów z Pythonem i Ruby. Obecnie saurik jest jedynym opiekunem Telesphoreo, ale autor CoreOS (niejaki “core”) już obiecał mu swoją pomoc.
Poza iPhonem Telesphoreo działa też na iPod Touch, a w przyszłości ma być dostępny także na inne środowiska, np. dla Androida.