Artykuł partnera
Na pewno każdy przedsiębiorca spotkał się z terminem ceny transferowej, jednakże dla wielu nadal jest to zagadka. Przestrzegamy – jest to temat, którego nie można zaniedbać, ponieważ skutki są mocno odczuwalne. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązku dokumentacyjnym i cenach transferowych.
Temat głównie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy prowadzą wiele transakcji sprzedażowych z podmiotami, których siedziby mieszczą się w tak zwanych „rajach podatkowych”. Niedopełnienie obowiązku przez prowadzących działalność gospodarczą, może mieć dotkliwe skutki w postaci horrendalnie wysokich kar finansowych – sięgających niekiedy milionów złotych, a nawet pozbawienia wolności. Dlatego, aby nie stracić całej ciężkiej pracy – wystarczy zaznajomić się z tematem.
Ceny transferowe i wymagana dokumentacja
Czym właściwie są ceny transferowe? Wedle definicji oraz wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, są to ceny, wg których przekazywane są towary, usługi czy dobra niematerialne dla innych podmiotów. To zjawisko, jak już zostało to wspomniane, dotyczy również zawierania transakcji z firmami, których siedziba mieści się w rajach podatkowych, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową.
Przy cenach transferowych występuje obowiązek dokumentacyjny, który określony jest w ustawie o podatku dochodowym. Jak każdy przepis, tak i tutaj nałożone są pewne limity, po przekroczeniu których występuje obowiązek tworzenia dokumentacji, m.in.:
- 20 000 euro, gdy transakcje są przeprowadzane z firmami, których siedziba mieści się w rajach podatkowych,
- 30 000 euro, gdy świadczy się usługi (lub sprzedaż towarów) o wartości prawnych lub niematerialnych,
- 100 000 euro, gdy transakcje przekroczyły 1/5 kapitału zakładowego jednej ze stron w transakcji,
- 50 000 euro w każdej innej sytuacji, która nie została wyżej opisana.
Zaniedbania związane z brakiem prowadzenia dokumentacji cen transferowych
Wszelkie zaniedbania w prowadzeniu dokumentacji firmy, przy kontroli grozi sankcjami finansowymi, a w przypadku cen transferowych – nawet pozbawieniem wolności! Dotyczy to również błędnego prowadzenia dokumentacji. Dlatego tego typu formalności najlepiej jest pozostawić Biurom Rachunkowym, które mają w tym doświadczenie. Czym grozi pomyłka? Na dole znajduje się lista kar, jakie są stosowane w tego typu przypadkach:
- sankcje podatkowe – 50% różnicy, między dochodem, jaki został wykazany w dokumentacji, a jaki został ustalony przez kontrolę skarbową – do zapłaty,
- sankcje karno-skarbowe – 120 stawek dziennych, jeżeli nie dostarczy się wymaganej dokumentacji do 7 dni od otrzymania zawiadomienia, tym samym kara może wynosić od 560 zł do nawet 2,5 mln złotych!
- sankcje karne – 1-8% przychodów w poprzednim roku.