Artykuł partnera
Historia firm kurierskich na polskim rynku pracy jest stosunkowo krótka. Pomimo tego zajmują one istotną pozycję w gospodarce kraju. Potwierdzeniem dynamicznego rozwoju polskiego rynku usług kuriersko-pocztowych jest wysoki przychód, jaki one generują. Według Jolanty Krupowicz, eksperta do spraw marketingu w TNT Express wartość ta wynosi średnio 2,5 mld złotych rocznie.
Struktura polskiego rynku branży KEP
Struktura branży KEP (przesyłki Kurierskie, Expresowe i Paczkowe) w Polsce odpowiada modelowi struktury wypracowanemu w Europy Zachodniej. Można wyróżnić tu niemal wszystkie grupy oferentów usług kuriersko-pocztowych. Pierwszą z nich są integratorzy, czyli wielkie międzynarodowe firmy działające dzięki zagranicznemu kapitałowi. Drugą grupą, którą można wyróżnić są podmioty świadczące usługi przede wszystkim na terenie Europy.
Trzecią zaś stanowią przedsiębiorstwa funkcjonujące przede wszystkim na krajowym rynku dzięki sieci kilku do kilkudziesięciu placówek, jak na przykład https://www.europaka.pl/. Czwartą i ostatnią grupą, jaką można wyodrębnić są najliczniej reprezentowane w Polsce lokalne firmy kurierskie, działające na ograniczonym obszarze, często w ramach większych aglomeracji miejskich.
Liczba firm kurierskich w Polsce
O dynamice rozwoju polskiego rynku usług kuriersko-pocztowych świadczy rosnąca z roku na rok liczba powstających firm kurierskich. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zarejestrowanych w kraju przedsiębiorstw świadczących usługi kurierskie wzrosła ponad jedenastokrotnie. Największy w stosunku do roku poprzedniego procentowy wzrost miał miejsce w roku 2002 (aż 73%) i 2004 (o 64%).
Obecnie w Polsce funkcjonuje około 250 firm kurierskich, z czego najwięcej zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim. Następne biorąc pod uwagę liczbę istniejących podmiotów świadczących usługi kurierskie są województwa śląskie oraz dolnośląskie i małopolskie.
Czołowi gracze na rynku usług kurierskich
Jak dowodzą badania przeprowadzone przez specjalistów z portalu kuriero.pl spośród wszystkich firm działających na polskim rynku usług kurierskich zaledwie 15 podmiotów odgrywa czołową rolę w kształtowaniu przychodu branży KEP. Są to przede wszystkim duzi, globalni gracze, którzy generują aż 96% obrotów, głównie w oparciu o usługi krajowe.
Prognozy na przyszłość
Choć do Zachodu jeszcze nam daleko, to Polski rynek usług kurierskich pozostaje w fazie dynamicznego rozwoju. Wzbogacenie się społeczeństwa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat oraz intensywny rozwój handlu elektronicznego pozytywnie oddziałuje na branżę KEP. W najbliższych latach należy spodziewać się więc wzrostu udziału tego sektora w kształtowaniu obrotu gospodarczego kraju.