Żaden gawot czy kurant tylko menuet, a dokładniej MenuetOS. Dziś miała miejsce jego aktualizacja, objawiająca się poprawioną obsługą kaskadowych arkuszy stylów w dołączanej przeglądarce. Jak widać zmiana niewielka, ale sam jej fakt jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na ten mały system przez wszystkich ciekawych świata.
MenuetOS to system operacyjny rozwijany dla komputerów PC, napisany całkowicie przy użyciu assemblera z wykorzystaniem 32- i 64-bitowego zestawu instrukcji (istnieją dwie linie programu: M32 i M64) i wspierający programowanie w tymże języku (co w Menuecie jest dość łatwe). Warto zwrócić uwagę, że użyto port bardzo dobrego, samokompilującego się flat assemblera autorstwa Tomasza Grysztara (dostępnego “oczywiście” także pod DOSa, Windowsa oraz Linuksa).
Menuet nie ma korzeni ani w UNIX-ie, ani w standardach POSIX-owych, ani nie bazuje na żadnym konkretnym systemie operacyjnym. Celem przyświecającym tworzenie go, było wyeliminowanie nadmiarowych warstw pośredniczących między różnymi fragmentami SO, które zazwyczaj komplikują programowanie i są źródłem błędów.
Możliwości i cechy to:
- wielozadaniowość z wywłaszczaniem, wielowątkowość i ochrona trybu ring-3,
- responsywne GUI z obsługą rozdzielczości do 1280×1024 i 24-bitową głębią kolorów,
- IDE: Edytor/Makro Assembler dla aplikacji,
- stos TCP/IP z loopbackiem i sterownikami ethernetowymi,
- serwery FTP, HTTP i mp3 oraz klienty e-mail, FTP, HTTP i do gry w szachy,
- swobodne okna oraz drag’n’drop,
- pobieranie danych jak w systemach czasu rzeczywistego,
- mieści się na dyskietce.
Lista sprzętu, na którym działa, nie jest niestety duża, ale pod Bochsem, Qemu i VMware’em ponoć nie ma problemu, a sam sprawdziłem, że 32-bitowa wersja działa też pod VirtualBoxem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami wypróbowali ten systemik, choćby i bez emulacji, tylko wtedy musicie być zaopatrzeni w napęd dyskietek lub nagrywarkę płyt.