CyanogenMod to system operacyjny oparty na Androidzie, z tą różnicą, że wszystkie jego komponenty są licencjonowane na zasadzie Open Source i tworzone przez społeczność. Oczywiście z tych dwóch powodów zwykły Kowalski nie skusiłby się na jego instalacje gdyby nie wsparcie dla technologii, których próżno szukać w oficjalnym systemie od Google. CyanogemMod wspiera obsługę motywów, obsługę formatu FLAC, overclocking CPU i wiele innych funkcji. Modyfikacja pełni również funkcję aktualizacji, ponieważ możemy ją zainstalować na telefonie, który nie jest oficjalnie wspierany przez producenta. Otwarty system operacyjny zyskał sympatie wielu użytkowników, jednak wszystko ma swoje dobre i złe strony. W tym przypadku instalacja CyanogenMod powoduje utratę gwarancji.
Jakiś czas temu ten system operacyjny pojawił się w sklepie Google Play, co było w pewnym sensie przełomem. Każdy, nawet nieobyty z telefonami pod względem technicznym użytkownik mógł przy pomocy kilku kroków zainstalować na swoim telefonie alternatywne oprogramowanie. Niestety, radość nie trwała długo. Modyfikacja została usunięta ze sklepu, a jako przyczynę podano złamanie jednego z punktów regulaminu. Instalacja CyanogenMod jak już wspominałem powoduje utratę gwarancji i to dla Google było pretekstem do usunięcia aplikacji ze swojego sklepu.
Oczywiście alternatywny system operacyjny nie znika na zawsze. Nadal jest dostępny na oficjalnej stronie i chętni mogą się pokusić o ręczną instalację. Szkoda, że tak się stało, ponieważ było to niezwykłe udogodnienie dla poczatkujących użytkowników. Z drugiej strony Google musi dbać o własne podwórko.
Źródło: CyanogenMod