Artykuł partnera
Popularność kantorów internetowych rośnie z dnia na dzień. Wynika to z tego, że przede wszystkim są one bardziej opłacalne dla klientów. Pozwalają oszczędzić na wymianie waluty nie tylko pieniądze, dzięki lepszym kursom, ale również i czas. Nie trzeba wychodzić z domu, stać w kolejkach, wypłacać. Jest to również o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ nie trzeba obracać gotówką. Czy jednak rzeczywiście jest to takie bezpieczne? Czy wymiana walut w kantorach internetowych nie naraża nas na utratę inwestowanych środków?
Podstawą funkcjonowania kantorów internetowych jest ich wiarygodność i zaufanie ich klientów. Bez tego, żadna tego typu instytucja, nie miałaby szans działać i sprawnie funkcjonować. Żeby to zaufanie budować, internetowy kantor musi gwarantować swoim klientom odpowiedni poziom zabezpieczeń oraz udostępniać informacje, które zbudują jego wiarygodność.
Współpraca z bankami
Każdy kantor internetowy współpracuje z bankami obsługującymi jego wszelkie płatności. Im więcej banków bierze udział w tej współpracy, tym bardziej wiarygodna jest dana firma. Świadczy to również o czymś więcej. System kantoru musi być zintegrowany z system bankowości każdego partnera. Musi być też przez niego zaakceptowany. Skoro bank podejmuje się współpracy, oznacza to, że system kantoru został pozytywnie zweryfikowany pod względem bezpieczeństwa.
Systemy zabezpieczeń
Każdy internetowy kantor wprowadza także swoje własne systemy zabezpieczeń. Chronią one nie tylko dane użytkowników, ale również dane dotyczące poszczególnych transakcji i przebieg tych transakcji. Systemy te muszą być stale aktywne i aktualizowane. Dzięki temu możliwe jest całkowite odcięcie kantoru od dostępu do niego osób niepowołanych.
Instytucje nadzorujące
Takie firmy nie muszą być weryfikowane ani nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kontrolę nad nimi sprawuje jednak Generalny Inspektor Informacji Finansowej, do którego firmy składają regularne raporty dotyczące podejrzanych transakcji. Dodatkowym atutem natomiast jest to, że niektóre z firm, np. internetowykantor.pl, mimo braku takiej konieczności, posiadają licencję wydaną przez KNF.
Zabezpieczenia informatyczne
Wszystkie kantory internetowe korzystają ze specjalistycznych zabezpieczeń informatycznych. Chodzi tu nie tylko o szyfrowane protokoły, ale również o różnego rodzaju zapory i dodatkowe zabezpieczenia. Przykładem może tu być też internetowykantor.pl , który w swojej pracy korzysta z certyfikatu EV, czyli Extended Validation SSL. Certyfikat ten powoduje, że nie tylko połączenie jest szyfrowane, ale również wszystkie dane, które są wymieniane między firmą i jej klientami. Wprowadzenie licznych zabezpieczeń informatycznych podnosi nie tylko wiarygodność samej firmy, ale również bezpieczeństwo prowadzonych przez nią transakcji, a o to w tym wszystkim chodzi.
Jak, wobec powyższego, odpowiedzieć na pytanie, czy kantor internetowy jest bezpieczny? Ten, który o to dba, ten jest bezpieczny. Powyższe zabezpieczenia można zawsze zweryfikować, a dodatkowym czynnikiem wskazującym na to czy warto danej firmie zaufać czy nie, może być liczba jej zadowolonych klientów.