Artykuł sponsorowany
Telewizory LED 4K to najpopularniejsze modele dostępne obecnie na rynku, które zastąpiły odbiorniki Full HD. Czy wymiana starszego sprzętu na telewizor 4K zawsze ma jednak sens? Kiedy najbardziej odczujemy różnicę? Czy większa rozdzielczość jest kluczowa, czy też ważniejsze są inne kwestie? Dowiedz się, czy warto kupić telewizor 4K.
Telewizor 4K – co to znaczy?
Telewizory LED niemal zupełnie wyparły już odbiorniki z ekranem LCD. Podobny trend widać w przypadku telewizorów 4K, które oferują bardziej szczegółowy obraz niż modele Full HD. Pierwsza kwestia dotyczy jednak technologii wykonania matrycy, a druga rozdzielczości wyświetlacza, czyli liczby pikseli, z której składa się obraz.
Ekran telewizora 4K tworzy ponad 8 milionów pikseli, czyli 4-krotnie więcej niż w odbiorniku Full HD. Rozdzielczość 4K, określana także jako Ultra HD lub UHD to dokładnie 3840 x 2160 pikseli, a Full HD – tylko 1920 x 1080 pikseli.
Na telewizorze 4K detale będą więc wyraźniejsze, zwłaszcza w przypadku treści, których wyjściowa jakość to właśnie 4K. Różnica będzie też tym bardziej odczuwalna, z im bliższej odległości oglądasz obraz. Czy są to jednak wystarczające powody, żeby kupić telewizor 4K, jeśli starszy model Full HD jeszcze nieźle działa? Sprawdźmy to dokładniej.
Czy warto kupić telewizor 4K? Argumenty na nie
Osoby sceptycznie nastawione do technologii 4K wskazują najczęściej na względnie ubogą ofertę treści dostępnych w tej rozdzielczości. W ofertach polskich operatorów TV faktycznie jest obecnie niewiele kanałów 4K, a zdecydowana większość programów nadawana jest ciągle co najwyżej w Full HD.
Telewizory 4K przeskalowują wówczas sygnał na wyższą rozdzielczość. Jakość obrazu zależy jednak od zastosowanych algorytmów skalowania, warto więc dowiedzieć się, jak dobrze radzą sobie one w konkretnym modelu.
Poważniejszy argument przeciwko 4K jest natomiast taki, że nawet w przypadku materiałów w tej rozdzielczości (np. z serwisów streamingowych) możesz i tak nie odczuć większej szczegółowości obrazu. Dzieje się tak dlatego, że to, jak wiele detali wychwytuje Twoje oko, zależy nie tylko od rozdzielczości obrazu, ale też od wielkości ekranu i odległości, z której oglądasz film czy serial.
Szereg badań percepcyjnych wykazał, że dla większości ludzi optymalny przelicznik odległości, z której najlepiej odbiera im się materiały w Full HD, wynosi około 4 cm na cal przekątnej ekranu. W przypadku odbiornika 55″ będzie to więc 2,2 m.
Jeśli jednak z takiej odległości oglądasz treści na telewizorze 4K, nie odczujesz poprawy szczegółowości obrazu. Im bardziej zbliżysz się jednak do ekranu, tym różnica będzie bardziej widoczna. Żeby w pełni wykorzystać możliwości 4K, powinieneś zastosować przelicznik 2 cm na cal. Przy telewizorze 55″ najlepsza będzie zatem odległość wynosząca jedynie 1,1 m.
Zakup telewizora 4K może być jednak dobrą decyzją, nawet jeśli nie wykorzystasz w pełni potencjału, który daje większa rozdzielczość. Jak to możliwe?
Czy warto kupić telewizor 4K? Argumenty na tak
Chociaż w TV nie ma jeszcze bardzo wielu treści 4K, są już one szeroko dostępne na innych nośnikach. Materiały w tej rozdzielczości to już standard na wielu platformach streamingowych i serwisach internetowych, takich jak choćby Netflix, HBO GO czy YouTube.
Znajdziesz je też na licznych płytach Blu-ray. Telewizor 4K to także świetne rozwiązanie dla graczy, którzy chcą się cieszyć bardziej szczegółowym obrazem. Choć brzmi to paradoksalnie, sprzęt taki warto jednak kupić przede wszystkim z innych względów niż wyższa rozdzielczość.
Telewizory LED 4K mają bowiem szereg dodatkowych technologii, które w jeszcze większym stopniu wpływają na jakość obrazu. Na przykład nowoczesne matryce LED zapewniają wyższą jasność i lepsze odwzorowanie kolorów, a także lepszy kontrast. Ważne są też efektywniejsze rozwiązania stosowane w przetwornikach obrazu.
Prawdopodobnie największą przewagę w połączeniu z 4K, daje jednak tryb HDR, czyli szeroki zakres tonalny. Technologia ta oferuje jasność obrazu zbliżoną do tej widzianej przez ludzkie oko. Obraz staje się nie tylko bardziej szczegółowy i jaśniejszy, ale też ma znacznie większą płynność oraz szerszą paletę barw. Dzięki HDR, w szczególności w wariancie Dolby Vision, oglądane treści będą więc bardziej realistyczne, a do tego mniej męczące dla Twojego wzroku.
Dlaczego prawie zawsze warto jednak kupić telewizor LED 4K?
Podsumowując, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazu i możesz sobie pozwolić na nowy sprzęt, zakup telewizora 4K jest dobrym wyborem, nie tylko z racji na większą rozdzielczość. Niestety trybu HDR, najwydajniejszych przetworników obrazu czy najnowocześniejszych matryc LED nie znajdziesz
w odbiornikach Full HD. Uznani producenci stawiają już niemal wyłącznie na telewizory 4K.
Przykładem może być oferta telewizorów LED sklepu Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led). Na kilkadziesiąt dostępnych modeli są w niej tylko dwa mniejsze (przekątna 32″) o rozdzielczości Full HD, a pozostałe to telewizory 4K
z trybem HDR, w większości Dolby Vision. Ich zróżnicowanie jest jednak bardzo duże, bo ceny wahają się od 2-3 tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych. Szeroki jest też wybór rozmiarów – od 43″ do nawet 85″.