Artykuł sponsorowany
Istnieje wiele sposobów oraz narzędzi do zarządzania w firmie. Wiele lat temu wszystko notowało się w zeszytach. Później co raz częściej wykorzystywane były arkusze kalkulacyjne (głównie Excel). Dziś standardem stały się systemy klasy ERP (ang. enterprise resource planning) czyli oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Posiadają go nie tylko wielkie koncerny ale również średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa.
Czym jest system ERP?
Istnieje wiele sposobów oraz narzędzi do zarządzania w firmie. Wiele lat temu wszystko notowało się w zeszytach. Później co raz częściej wykorzystywane były arkusze kalkulacyjne (głównie Excel). Dziś standardem stały się systemy klasy ERP (ang. enterprise resource planning) czyli oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Posiadają go nie tylko wielkie koncerny ale również średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa.
Czym w istocie jest system klasy ERP?
System ERP to rozwiązanie informatyczne służące do sprawnego zarządzania różnymi procesami w firmach. Podstawową funkcjonalnością takiego systemu informatycznego jest fakturowanie oraz rozliczenia kasy i z bankiem. Standardowo powinien on również posiadać możliwość obsługi gospodarki magazynowej i sprzedaży produktów. Kolejnymi elementami są tutaj możliwości prowadzenia księgowości uproszczonej czyli tzw. księgi podatkowej oraz pełnej księgowości w postaci ksiąg handlowych. Oczywiście systemy ERP słusznie kojarzone są również z firmami produkcyjnymi choć nie wszystkie z nich posiadają odpowiednie moduły do obsługi procesów produkcyjnych. Standardowym i klasycznym zastosowaniem systemu ERP jest również obsługa procesów płacowo-kadrowych w firmie.
Co jeszcze może dać nam takie rozwiązanie?
Dodatkowo tego typu systemy informatyczne posiadają również rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami (CRM), obiegu dokumentów lub bardziej zaawansowanych systemów do zarządzania dokumentami (DMS). W przypadku większych firm zazwyczaj wykorzystuje się również rozwiązania do obsługi magazynów wysokiego składowania (WMS). Część systemów ERP ma także nieco szersze możliwości np. obsługa serwisu, elektroniczną wymianę danych z kontrahentami czy pełną analitykę biznesową (Business Intelligence). Najlepsze systemy dostępne na rynku pozwalają również na korzystanie z wersji online oraz z różnych aplikacji mobilnych współpracujących bezpośrednio z bazowym systemem np. aplikacje mobilne dla handlowców, magazynierów czy serwisantów. Zdarza się również, że dają możliwość współpracy z systemami e-commerce. Jedną z funkcjonalności, które rzadko są prawidłowo obsłużone w takich rozwiązaniach jest np. zarządzanie projektami
Czy potrzebna jest integracja danych z systemami ERP?
Wiele zależy od skali biznesu oraz wielkości rozwiązań informatycznych w firmie. Jeśli mamy różnorodne programy działające w różnych obszarach to często integracja między nimi będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. W ten sposób połączymy wszystkie dane oraz usprawnimy ich przepływ między programami. To jedyny sensowny sposób na usprawnianie i optymalizację procesów biznesowych w naszych firmach. Jednak jeśli ilość rozwiązań jest duża, a koszt integracji stale rośnie może to być właściwy moment na wdrożenie jednego spójnego systemu ERP.
Jakie są najbardziej popularne systemy ERP na polskim rynku?
W ostatnich latach, nasz rodzimy rynek systemów informatycznych klasy ERP rozwinął się znacząco. Przez ostatnie 20 lat pojawiało się wielu mniejszych i większych producentów oraz dystrybutorów. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych rozwiązań, które częściowo lub w całości obsługują procesy i zasoby w przedsiębiorstwie.
- Rozwiązania wrocławskiej firmy Insert – Subiekt, Rachmistrz, Rewizor czy Gratyfikant oraz linia produktów nexo.
- Oprogramowanie Asseco Wapro oraz Asseco Softlab
- Systemy ERP krakowskiej firmy Comarch S.A. – Comarch XT, Comarch Optima, Comarch XL czy Comarch ERP Enterprise
- Brytyjski producent Sage i jego linia Symfonia raz Sage X3
- TETA ERP
- Rozwiązania niemieckiego producenta SAP –
- Zielonogórska firma Streamsoft i jej rozwiązania ERP
- Microsoft Dynamics 365
- Produkt krakowskiej firmy Soneta – Enova 365
- IFS ERP
Oczywiście ta lista mogła by być sporo dłuższa gdyż różnych producentów jest wielu. My wymieniliśmy tych, którzy są znani oraz wybierani często. Wiele systemów ERP na rynku polskim posiada również różne specjalizacje branżowe. Zanim zdecydujecie się na wybór właściwego systemu warto dokładnie przemyśleć i spisać wasze potrzeby biznesowe. Czasem wymagane będzie wykonanie pełnej analizy przed wdrożeniowej. Zwłaszcza w przypadku większych firm. Warto również umawiać się na prezentacje poszczególnych rozwiązań tak aby możliwie dobrze poznać je przed wyborem.