Artykuł sponsorowany
Organizując transport ładunku wewnątrz budynku należy wziąć pod uwagę zanieczyszczenie powietrza, hałas, sterowność pojazdu i możliwość manewru pojazdem pomiędzy regałami. Opcją przewozu towaru wewnątrz magazynu są np. wózki podnośnikowe ręczne lub wózki podnośnikowe czołowe.
Transport ładunku wózkiem podnośnikowym czołowym
W zamkniętych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się wózki czołowe z napędem elektrycznym. W przypadku wózków napędzanych olejem napędowym lub gazem niezbędne jest zamontowanie filtra ograniczającego niebezpieczne spaliny. Wózek podnośnikowy czołowy jest typem pojazdu, który ma maszt i przymocowane do niego widły (można je zastąpić także innym elementem). Ładunek umieszczany jest na widłach – w pozycji podpartej opartej na przednich kołach. Tego typu sprzęty wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych i w magazynach. Dzięki wysokiej sterowalności, dobrej amortyzacji i kompaktowym rozmiarom pojazd bez trudu podjeżdża widłami pod regały magazynowe i mieści się w alejach hali. Wózki czołowe są efektywne i łatwe w obsłudze. Pojazdem kieruje operator, który siedzi wewnątrz kabiny wózka. Na rynku dostępne są wózki czołowe trzy lub czterokołowe. Ich ładowność wynosi od 1 tony do 6,5 tony.
Przewóz towaru wózkiem podnośnikowym ręcznym
Wózek podnośnikowy ręczny nazywany jest także wózkiem paletowym lub paleciakiem. Przystosowany jest do pracy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Służy realizacji prac załadowczo-wyładowczych. To pojazd popularny w centrach handlowych, na halach produkcyjnych i w hipermarketach, ponieważ swobodnie mieści się w alejkach sklepu. Model konstrukcyjny wózka paletowego należy dopasować do potrzeb, odpowiednio dobierając długość wideł, udźwig i rodzaj kół. Ramiona wózka mogą wynosić od 800 mm do 1600 mm. Wybór długości ramion powinien uwzględniać długość palet, które mają być przewożone na urządzeniu. Paleciak przewozi ładunki na niedużych dystansach. Podnosi towar na wysokość 20 cm. Maksymalny udźwig wózka podnośnikowego ręcznego to ok. 3500 kg. Masa pojazdu wynosi od 70 do 150 kg.
Zobacz też: Kursy i szkolenia na operatora wózka widłowego