Jak już pisano wcześniej, Digia odkupiła od Nokii aktywa dotyczące rozwoju frameworka Qt. Do zespołu Digii dołączy także część pracowników Nokii, którzy wcześniej opracowywali Qt. Najważniejszym celem jaki zadeklarowano jest rozwój frameworka jako wieloplatformowego narzędzia, co pozwala sądzić, że firma nie będzie tylko odcinała kuponów.

Digia zadeklarowała także współpracę ze społecznością open source pracującą nad Qt w ramach Qt Project. Niedawno dyrektor Digia R&D, Tuukka Turunen, w otwartym liście do społeczności KDE skierował słowa zachęty do współpracy:
Droga Społeczności KDE
Jak zapewne słyszeliście, Digia ogłosiła swoje plany nabycia Qt od Nokii. Ta transakcja zabezpiecza przyszłość Qt jako wiodącego wieloplatformowego frameworka programistycznego. Oznacza to także zatrudnienie części zespołu Qt pracującego w Nokii, aby teraz wraz z zespołem Digia Qt R&D mógł nadal rozwijać Qt.
Dzięki tej transakcji Digia będzie główną firmą odpowiedzialną za cały projekt Qt, nie tylko na komercyjnej licencji. Wierzymy w moc podwójnej licencji Qt. Fakt, że może być on stosowany w ramach open source i licencji komercyjnej jest to wielką wartością. Chcemy kontynuować symbiozę ze środowiskiem KDE i KDE Free Qt Foundation.
Digia będzie dalej działa w Qt Project, a kluczowa inrastruktura będzie obsługiwana przez Qt Project Foundation. Jest bardzo ważne wkład innych podmiotów w Qt Project się zwiększał. Chcemy pracować w ramach całego ekosystememu Qt Project aby upewnić się, że Qt będzie się rozwijać się zarówno w ramach licencji komercyjnych i open source.
Kontynuowanie rozwoju Qt jest zarówno wyzwaniem jak i szansą. To jest wyzwanie, które jesteśmy w stanie podjąć i które spoczywa na wspólnych barkach społeczności i Digii w celu zabezpieczenia przyszłości Qt, jako najlepszego z możliwych frameworka multiplatformowego dla programistów. Społeczność KDE jest kluczowym graczem rozwijającym Qt i dlatego chciałbym dalej rozwijać nasze stosunki z wami w jeszcze silniejszym dialogu i współpracy w przyszłości.
Będziemy kontynuować prace w ramach zdefiniowanych pierwotnie przez Trolltech ponad 15 lat temu, tworząc framework pozwalający pisać kod raz, a wdrażać go wszędzie. Będziemy doskonalić Qt tak, że zarówno klienci jak i użytkownicy open source mogą polegać na dalszych inwestycjach Digii. Cieszymy się na współpracę z KDE w celu dalszego wzmocnienia i rozszerzenia globalnego zasięgu Qt.
Za około miesiąc transakcja uprawomocni się. Wcześniej chcemy wszystko zaplanować razem z Wami i innymi kluczowymi podmiotami społeczności Qt. Chcemy omówić i uzgodnić przyszłość Qt tak, aby wszyscy mogli efektywnie pracować razem po zakończeniu transakcji.
Pozdrawiam,
Tuukka Turunen
Dyrektor, Dział Badawczo-Rozwojowy
Przedstawiciele KDE Free Qt Foundation i Digia mają wkrótce zorganizować spotkanie, na którym zawarte zostaną postanowienia o współpracy. Warto wspomnieć, że KDE już teraz jest istotnym współautorem Qt w ramach Qt Project i deklaruje kontynuowanie współpracy w ramach tego Wolnego projektu. Ze strony Digii padły oświadczenia, że nie zmieni ona postanowień zawartych z Nokią, które stoją za powstaniem i działalnością KDE Free Qt Foundation.
Konferencje
Oparcie rozwoju Qt na wielu organizacjach staje się już faktem także na innych płaszczyznach. Firmy mocno związane z ekosystemem Qt, KDAB oraz ICS wzięły na siebie organizację imprez Qt Developer Conference. KDAB organizuje ją w Berlinie, a ICS w Dolinie Krzemowej.
Poprzednio imprezy te pod nazwą Qt Developer Days były w gestii Trolltecha oraz Nokii.
Więcej informacji
http://dot.kde.org/2012/08/09/digia-committed-thriving-qt-ecosystem
Tekst autorstwa Grzegorz Kowalewskiego na licencji CC BY-NC 2.5, korekty merytorycznej i uzupełnień dokonał Jarosław Staniek.