Artykuł sponsorowany
O instalacji elektrycznej przypominamy sobie w momencie remontu lub gdy coś przestaje działać. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest systematyczne dokonywanie jej przeglądu. Niejedną osobę mogłoby to uchronić przed tragiczną konsekwencją, jaką jest pożar.
Kiedy przeprowadza się badania odbiorcze?
Zanim instalacja elektryczna zostanie oddana do eksploatacji elektryk powinien przeprowadzić badania odbiorcze, które potwierdzą, czy działa prawidłowo i nie stwarza żadnych zagrożeń. Badania polegają na szczegółowych oględzinach oraz pomiarach parametrów technicznych i prób według zaleceń normy PN-HD 60364-6:2008. Celem badań odbiorczych jest skontrolowanie działania wykonanej instalacji pod względem obowiązujących przepisów oraz norm.
Zalecenia dotyczące badań okresowych
Badania okresowe związane z eksploatacją instalacji elektrycznej powinny być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat. W szczególnych przypadkach, gdy chodzi o pomieszczenia, w których zagrożenie pożarowe lub związane ze żrącymi wyziewami jest większe zaleca się przeprowadzanie badania raz na rok. Dlaczego warto zainwestować w usługi elektryczne i przekonać się, czy instalacja działa bez zarzutu? Odpowiedź jest prosta – ponieważ może to uchronić przed poważną awarią i znacznie większymi kosztami naprawy, ale może też uchronić przed pożarem, a przecież życie ludzkie jest najważniejsze. W trakcie badań okresowych elektryk dokonuje oględzin i pomiarów parametrów technicznych. Sprawdza skuteczność samoczynnego wyłączania się zasilania i rezystancji izolacji. Aby zadbać o własne bezpieczeństwo, poszukaj oferty elektryka z Twojej okolicy w serwisie https://www.twoielektrycy.pl. Im bardziej wiekowa instalacja, tym więcej usterek może w niej występować, dlatego warto przeprowadzić dokładną inspekcję.
Co elektryk bierze pod uwagę w czasie oględzin instalacji?
Podczas oględzin instalacji elektryk sprawdza sposób zabezpieczenia przed porażeniem prądem, a także ochronę przeciwpożarową i związane z nią urządzenia. Kontroluje, czy oznaczenia przewodów neutralnych i ochronnych są prawidłowe. Przygląda się również poprawności połączeń obwodów. Sprawdza, czy niezbędne tablice ostrzegawcze i oznaczenia znajdują się w odpowiednim miejscu. Ponadto bada, czy dostęp do urządzeń jest komfortowy, a ich eksploatacja prawidłowa. Ocenia stan techniczny urządzeń i decyduje, czy nie stanowi on potencjalnego zagrożenia.
W jaki sposób dokonywane są pomiary techniczne i próby?
Na usługi elektryczne związane ze sprawdzaniem instalacji składa się szereg pomiarów technicznych i prób. Elektryk sprawdza ciągłość przewodów ochronnych i dokonuje pomiarów rezystancji izolacji przewodów. Jeśli obwody instalacji są oddzielone jako element ochrony przeciwpożarowej, wówczas sprawdza ich oddzielenie. Przeprowadza próbę biegunowości i wytrzymałości elektrycznej, a także działania poszczególnych elementów instalacji. Sprawdza również ochronę przed spadkiem napięcia. Pomiary i próby powinny być przeprowadzane trzykrotnie i z tych trzech wyników należy wyciągnąć średnią.