Komisja Europejska chce, by do 2020 roku każdy Europejczyk miał dostęp do szerokopasmowego Internetu o łączu 30 Mbps. Jest to kluczowa część planu, który ma przyspieszyć rozwój gospodarczy Europy. Plan to ambitny, bowiem dziś 30% Europejczyków nie korzystało jeszcze z Internetu.
Plan jest częścią strategii rozwoju Europy na najbliższe 10 lat znanej jako Inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu, a część dotycząca rozwoju IT i technologii komunikacyjnych stanowi pierwszy z jego siedmiu głównych punktów.
“Technologie informacyjne i komunikacyjne stanowią kluczowy element strategii rozwoju gospodarczego Europy przeciwdziałający zmianom klimatycznym i starzeniu się społeczeństwa.” – źródło: http://ec.europa.eu/news/science/100519_en.htm
W chwili obecnej stan sieci informatycznej w Europie pozostaje daleko za Stanami Zjednoczonymi i Japonią. Dostęp do pasma o wysokiej przepustowości ma zaledwie 1% Europejczyków, 12% Japończyków i 15% mieszkańców Południowej Korei. Komisja Europejska ma nadzieję, że połowa mieszkańców Europy uzyska dostęp do łącz o pasmie przepustowości wynoszącym 100 Mbps.
Siedem głównych punktów planu to:
1. Jednolity, cyfrowy rynek
W chwili obecnej jest zbyt wiele barier utrudniających swobodny rozwój usług online. Plan zakłada uaktualnienie prawa dotyczącego rynków cyfrowych. W planie jest m.in. ułatwienie sprzedaży muzyki online poprzez uproszczenie prawa i licencji, a także ochrona użytkowników wirtualnej przestrzeni.
2. Współpraca i standardy
Internet jest świetnym przykładem współpracy – tu jednocześnie współpracuje z sobą wiele aplikacji należących do różnych podmiotów. Zdaniem Komisji Europejskiej kluczową sprawą w zwiększeniu tej współpracy jest wprowadzenie standardów.
3. Zaufanie i bezpieczeństwo
Zaledwie 12% Europejczyków czuje się komfortowo podczas zawierania transakcji online. Zagrożenia takie jak niebezpieczne oprogramowanie i oszustwa stanowią barierę dla rozwoju wirtualnych rynków. Komisja Europejska zaproponowała praktyczne rozwiązanie tego problemu poprzez odpowiedź na cyber ataki oraz zmiany w prawie dotyczącym przechowywania prywatnych danych.
4. Dostęp do znacznie szybszego Internetu
Nowe serwisy takie jak telewizja online czy video-konferencje wymagają znacznie szybszego dostępu do Internetu niż ma to miejsce obecnie. By dogonić światowych liderów w tej dziedzinie – Południową Koreę i Japonię Europa potrzebuje Internetu o prędkości 30 Mbps dla wszystkich oraz 100 Mbps dla co najmniej 50% jeszcze przed 2020 rokiem. Ten ambitny plan ma za zadanie stymulację rozwoju biznes i jest częścią znacznie większego planu.
5. Więcej inwestycji w badania i rozwój
By zachęcić największe europejskie umysłu do badań potrzeba światowej klasy infrastruktury oraz adekwatnych środków finansowych. Najlepsze pomysły powinny zostać wykorzystane na rynku produktów i usług. Obecne finansowanie na rzecz badań stanowi zaledwie połowę środków przeznaczanych na ten cel przez Stany Zjednoczone. By zachować konkurencyjność Europa musi działać wspólnie i poradzić sobie z problemem jej fragmentaryzacji.
6. Zwiększenie e-umiejętności
Ponad połowa Europejczyków korzysta z Internetu na codzień, ale aż 30% nie korzystało nigdy. Co więcej, ludzie niepełnosprawni nie mogą w pełni korzystać z elektronicznych materiałów i usług. Ponieważ coraz więcej codziennych czynności jest przeprowadzanych online należy zwiększyć umiejętności obsługi Internetu w społeczeństwie. Dla Komisji Europejskiej obecny stan jest nie do zaakceptowania.
7. Zmniejszenie poboru energii oraz umożliwienie dostępu dla ludzi starszych i chorych
Cyfrowe technologie posiadają niesamowity potencjał by ulepszyć nasze codzienne życie i stawić czoło wyzwaniom stawianym przed społeczeństwem. Komisja Euroejska chce zmniejszyć pobór energii przez te urządzenia, wspomoć życie osób starszych, zrewolucjonizować służbę zdrowia oraz udostępnić lepsze publiczne przychodnie. Jednym z celów jest także większy dostęp online do wspólnej kulturowej spuścizny.
Strona oficjalna projektu: http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm
Wpis pochodzi ze strony http://bit-tech.net.pl/do-2020-internet-30-mbps-dla-wszystkich Jestem jej autorem i posiadam pełne prawo do jego opublikowania na OSNews.pl