Aparat w smartfonie to obecnie już nie tylko dodatkowy gadżet, ale właściwie niezbędny element, który wielokrotnie zastępuje już całkowicie „samodzielny” aparat fotograficzny. Świadczy o tym np. coraz częstsze uwzględnianie kategorii fotografii mobilnej w profesjonalnych konkursach.
Zdecydowana większość z nas robi jednak zdjęcia telefonem amatorsko i może nie wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając nowy telefon z dobrym aparatem. Mamy dzisiaj dla nich kilka wskazówek.
Megapiksele
Opisując aparaty cyfrowe (również te wbudowane w smartfony), mówi się najczęściej, że mają one X megapikseli (MP). Klienci szukający dobrego sprzętu wybierają zwykle ten, w którym jest ich jak najwięcej. O czym jednak tak naprawdę informuje ten parametr i czy rzeczywiście im więcej, tym lepiej?
Piksele to liczba kwadratowych punkcików, z których składa się zdjęcie, a które można zobaczyć po bardzo dużym powiększeniu fotografii. Do „cykania zdjęć” na co dzień z powodzeniem wystarczy model z kilkunastoma MP, a tak się składa, że dostępne dziś na rynku smartfony mają ich zwykle kilkadziesiąt, a nawet ponad sto. O megapiksele tak naprawdę nie musisz się więc martwić.
Matryca
Jeśli zależy Ci na zdjęciach bardzo dobrej jakości, to właśnie w jej przypadku powinieneś kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Matryca to światłoczuły element aparatu, a im jest większa, tym więcej wpadającego przez obiektyw światła przypadnie na jeden piksel fotografii. To zaś korzystnie przekłada się na efekt końcowy.
Obiektyw – albo obiektywy
Kolejnym istotnym elementem konstrukcji aparatu jest obiektyw – a coraz częściej nawet: obiektywy, ponieważ bardziej zaawansowane smartfony mają obecnie dwa, trzy, a nawet cztery moduły.
Tak jest np. w przypadku modelu Reno 4 5G od firmy OPPO, który został wyposażony w:
- aparat główny 48 Mpix z przysłoną f/1,7 i optyczną stabilizacją obrazu;
- aparat 13 Mpix z teleobiektywem 2x o jasności f/2,4;
- aparat 12 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym o jasności f/2,2.
Dzięki połączeniu kilku obiektywów możliwe jest np. przybliżanie i oddalanie obrazu przy zachowaniu bardzo dobrej ostrości. Tego typu urządzenie jest też zdecydowanie bardziej wszechstronne: z powodzeniem wykonasz za jego pomocą zarówno portret, jak i uchwycisz rozległą scenerię czy odległy detal, do którego nie da się bliżej podejść.
Dodatkowe opcje
Nowoczesne aparaty w smartfonach mają dodatkowe tryby i funkcje, które mają za zadanie uczynić fotografowanie jeszcze prostszym, a efekt końcowy – piękniejszym. Są to m.in.:
- tryb nocny, który umożliwi wykonanie wyraźnych zdjęć nawet przy skąpym oświetleniu;
- optyczna stabilizacja obrazu, dzięki której zostanie zredukowany niekorzystny wpływ drgań na jakość zdjęcia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku aparatów znajdujących się w telefonie, którymi najczęściej posługujemy się „z ręki”, bez użycia statywu;
- sztuczna inteligencja, która pomoże m.in. dobrać najlepszy tryb fotografowania czy usunie ze zdjęcia niedoskonałości.
W przypadku aparatu w telefonie nie bez znaczenia są też bateria, pamięć i ekran, w które został wyposażony konkretny smartfon. W końcu to od nich zależy, czy fotografie będziesz mógł robić bez przeszkód, a następnie wygodnie oglądać i swobodnie przechowywać.