Bill Gates wyjawił szczegóły programu DreamSpark. Dzięki darmowemu dostępowi do najnowszego oprogramowania, studenci mogą rozwijać swoje umiejętności programistyczne.
Dzięki Microsoft DreamSpark, bez żadnych dodatkowych opłat można stać się posiadaczem jednego z wielu produktów firmy Microsoft służących do programowania.
Bill Gates
Chcemy zrobić wszystko co tylko możliwe by wyposażyć nowe pokolenie liderów technologicznych w wiedzę i narzędzia, których potrzebują by zbudować magię oprogramowania w celu poprawy życia, rozwiązywania problemów, przyspieszania wzrostu ekonomicznego.
Microsoft DreamSpark dostarcza profesjonalne narzędzia, które, mamy nadzieję, pomogą studentom w odkrywaniu potęgi oprogramowania i zachęcą ich do stworzenia nowej fali przełomowych programów.
Na chwilę obecną w programie mogą uczestniczyć studenci z 11 krajów:
USA, Wielka Brytania, Kanada, Chiny, Niemcy, Francja, Finlandia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Belgia. Jak zapewniają twórcy programu, lista krajów nie jest zamknięta ponieważ cały czas trwają rozmowy na temat współpracy.
Program DreamSpark przeznaczony jest dla uczniów studiujących kierunki techniczne, architekturę, matematykę i inżynierię. By do niego przystąpić trzeba spełnić kilka warunków.
- Trzeba posiadać identyfikator Windows Live ID, służący do zalogowania się na stronę.
- Trzeba zostać zweryfikowanym jako student. System jest połączony ze szkołami i organizacjami na całym świecie, dlatego wystarczy wybrać kraj i szkołę, wpisać swoje dane i czekać na potwierdzenie.
- Końcowym etapem jest pobranie oprogramowania.
Obecnie, wśród oprogramowania dostępnego do pobrania można znaleźć:
- Narzędzia programistyczne
- Visual Studio 2005 Professional Edition
- Visual Studio 2008 Professional Edition
- XNA Game Studio 2.0
- Dwunastomiesięczne darmowe członkostwo w XNA Creators Club
- Narzędzia do projektowania
- Expression Studio zawierający:
- Expression Web
- Expression Blend
- Expression Design
- Expression Media
- Platformy sprzętowe
- SQL Server 2005 Developer Edition
- Windows Server, Standard Edition
Od pewnego czasu można zauważyć coraz silniejszy rozwój wolnego oprogramowania i częstsze spojrzenia programistów w tą właśnie stronę. Warto zastanowić się czy Microsoft z nowym programem nie zamierza uzależnić studentów od zamkniętego oprogramowania i własnościowych rozwiązań by w przyszłości korzystali właśnie z ich programów.