Artykuł sponsorowany
Współczesne drony to świetne zabawki dla dzieci i dorosłych, urządzenia do pracy dla osób fotografujących lub nagrywających różnego rodzaju wydarzenia, a nawet maszyny bojowe czy profesjonalny sprzęt ratowniczy. Większość z nas będzie celowała w najbardziej popularną półkę tych urządzeń, czyli w trochę rozbudowane urządzenia do latania w okolicach domu i ciekawych miejsc w czasie wyjazdu, by zrobione na wakacjach selfie mogło naprawdę zachwycać znajomych. Dla typowego użytkownika drona kluczowym zagadnieniem jest zawsze wygoda użycia urządzenia. Co przede wszystkim zapewni laikowi taką wygodę?
Czas lotu i wymienne akumulatory
Wielkim wyzwaniem dla każdego drona jest czas lotu. Związany jest on bezpośrednio z trzema czynnikami: masą urządzenia, wielkością akumulatora i mocą silnika. Można oczywiście postawić na urządzenie wielkie, z ciężkim i potężnym akumulatorem, ale zazwyczaj lepszym zakupem od niego jest nowy samochód dla rodziny. W praktyce trzeba zawsze iść na kompromis. Gdzie będzie jego granica? To zależy oczywiście od zasobności naszego portfela. Nie jest jednak źle. W przypadku urządzeń za około 1500 złotych można liczyć na sugerowane 30 minut lotu przez producenta, co przekłada się na około 20 minut realnego lotu wraz z pracą kamery i aktywnym manewrowaniem.
Czas pracy drona można wydłużyć poprzez wymianę akumulatora w krótkiej przerwie w locie. Dron musi jednak obsługiwać wymienne akumulatory. Warto o to zadbać zwłaszcza w przypadku urządzeń, które latają dość krótko.
Jakość zdjęć i filmów
Jakość nagrywania zdjęć i filmów to temat-rzeka. Najdroższe modele oferują zadziwiającą jakość nagrywanych materiałów. Modele tańsze nie są jednak wcale takie złe. Zazwyczaj jakość przygotowywanych przez nie materiałów jest na poziomie zdjęć i filmów z telefonu. Dla typowego użytkownika kluczowym elementem powinny być tutaj funkcje stabilizacji obrazu i ustawiania automatycznego wszystkich parametrów zdjęcia. Gimbal, rzecz bardzo użyteczna, bo mechanicznie stabilizująca obraz, to niestety element wysokiej półki cenowej, więc jeśli nie będziemy używać drona w celach zarobkowych, lepiej o tym zapomnieć.
Automatyczny lot
Dla laika ważne będzie także to, by lot był odpowiednio stabilizowany i kontrolowany automatycznie. Bardzo przydatnymi funkcjami są automatyczny powrót drona po utracie zasięgu kontrolera oraz możliwość wykonania zaplanowanej wcześniej trasy. Pierwsza funkcja chroni nas przed wyparowaniem drona gdzieś nad lasem, a druga umożliwia zrobienie sesji zdjęciowej w przemyślany sposób. Obie funkcje są już dzisiaj dostępne dla przeciętnego kupującego, więc nie warto z nich rezygnować.
W automatycznym locie wielką przyjemnością jest też możliwość autonomicznego reagowania drona na przeszkody. Zwłaszcza początkujący operatorzy mają tendencję do bliskich spotkań z przewodami i gałęziami, a ptaki zawsze pozostają poważnym ryzykiem. Dron potrafiący omijać takie przeszkody to dron, który nie trafi do kosza z powodu jednej nierozsądnej decyzji lub jakiegoś błędu.