Na podstawie projektu przesłanego przez internet możliwe jest wydrukowanie trójwymiarowego obiektu. Drukowanie trójwymiarowe, nazywane też przestrzennym, określane jest przez entuzjastów rewolucją przemysłową 2.0.
3D – dobra inwestycja
Kielecki biznesmen – Michał Sołowow, zdecydował wykupić się 49 procent udziałów gliwickiej spółki 3D Gence, która zajmuje się produkcją drukarek w najnowszej technologii. Prognozuje się, że za kilkanaście lat drukarki 3d będą obecne w prawie każdym domu – staną się tak popularne, jak np. ekspres do kawy. Już w tej chwili wykorzystuje się je w branży przemysłowej, lotniczej, motoryzacyjnej czy medycznej. Najprawdopodobniej zrewolucjonizują także rynek nieruchomości. Odbyły się także pierwsze testy produkcji żywności, np. druku z czekolady.
Zasady drukowania przestrzennego
Drukarki 3D drukują projekt wypuszczony z komputera przy zastosowaniu takich materiałów, jak plastik, metal czy ceramika. Drukowanie opiera się na tworzeniu i nakładaniu kolejnych warstw materiału o określonej objętości na stole drukarki. Sterowana komputerowo technologia umożliwia tworzenie prototypów praktycznie każdemu. Najczęściej wytwarza się przedmioty ze sproszkowanego materiału bazowego. Drugim najważniejszym elementem drukarki 3D jest głowica drukująca ze źródłem ciepła, np. laserem lub dyszami, które nanoszą środek wiążący. Jeśli pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie 3D jest odpowiednio wentylowane nie ma ryzyka, że dojdzie do wydzielania szkodliwych dla organizmu związków.
Pomysły, które stają się rzeczywistością
Urządzenia 3D umożliwiają wydrukowanie przedmiotu, który do tej pory był jedynie w naszej wyobraźni. Dzięki temu powstają obiekty spersonalizowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Czas wydruku na potrzeby domowe wynosi średnio kilka godzin.
Cena drukarek 3D
Cena drukarek trójwymiarowych, przeznaczonych do domowego użytku zaczyna się od 2000 złotych. Górna granica to nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne złożenie drukarki, cena będzie o kilkaset złotych niższa.
Wraz ze wzrostem popularności drukarek przestrzennych maleje ich cena, a polepsza się jakość. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie drukowaniem trójwymiarowym cały czas wzrasta.