Zorganizowany przez Prezydenta Francji Nikolasa Sarkozy’ego szczyt eG8, który zgromadził ważnych przedstawicieli świata IT, dotyczył przyszłości Internetu jako platformy rozwoju gospodarczego oraz forum wolności słowa.
Prezydent w swoim przemówieniu otwierającym spotkanie zwrócił szczególną uwagę na zalety Internetu, zastrzegając jednocześnie, że rozwój świata online powinien odbywać się z poszanowaniem prywatności, bezpieczeństwa oraz własności intelektualnej.
Przemówienie Sarkozy’ego służyło przekonaniu zaproszonych gości do idei rządowej kontroli Internetu. Wtórowała mu Christine Lagarde, francuska Minister Finansów (i prawdopodobny przyszły szef IMF), która podkreśliła, że pewien zakres regulacji rynku internetowego jest potrzebny.
Sarkozy wygłasza kazanie na eG8
Ani Schmidt ani Zuckerberg, zaproszeni do wzięcia udziału w spotkaniu, nie zgodzili się z założeniami koncepcji Sarkozy’ego i zasugerowali, że kraje mogą wprowadzić głupie zasady, które spowolnią rozwój Internetu.
Podobnie zareagował Profesor Jeff Jarvis, który zmusił Sarkozy’ego do złożenia przysięgi hipokratesowej dla Internetu, że po pierwsze nie będzie szkodzić jego rozwojowi. Prezydent odpowiedział że oczywiście ale pod warunkiem, że zapewniona zostanie jednocześnie ochrona prywatności oraz bezpieczeństwa.
Organizacje broniące praw człowieka, wolności opublikowały oświadczenie, będące alternatywą dla rekomendacji przyjętych w trakcie eG8, w którym broniły rozszerzenia dostępu do Internetu dla wszystkich, walki z cenzurą cyfrową oraz broniły idei neutralności sieci.
Mimo że dyskusje dotyczące przyszłości Internetu trwały 2 dni nie wypracowano żadnych ostatecznych rozwiązań dla problemów poruszonych w trakcie trwania forum, a same rekomendacje zaakceptowane pod koniec forum zostały przygotowane jeszcze przed jego zakończeniem.
Ciekawe posumowanie eG8 zaproponował Cory Doctorov (został zaproszony, lecz zrezygnował z przyjazdu), który stwierdził, że spotkanie jest mydleniem oczu i próbą zwiększenia wiarygodność państw, które tak naprawdę walczą z ideą wolnej i otwartej sieci.
Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia materiałów wideo z forum.