Serwis LinuxJournal przeprowadził wywiad z Inną Kuznetsovą, dyrektor IBM zajmującą się strategią ukierunkowaną na działania wobec Linuksa. Kuznetsova odpowiadała na pytania związane z nową inicjatywą IBM – “Big Green Linux”.
Big Green Linux powstał jako część projektu Big Green rozpoczętego przez IBM w maju 2007r. Inicjatywa “Big Green” narodziła się w wyniku rozważań związanych z coraz większym zaśmiecaniem środowiska naturalnego (w postaci odpadów postindustrialnych czy też np.: przystosowywaniem większej ilości powierzchni użytkowej na potrzeby sprzętu komputerowego), wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną przez nowe komputery oraz rosnące ceny energii elektrycznej.
Start projektu Big Green Linux został ogłoszony 7 sierpnia 2007r. podczas imprezy LinuxWorld. Celem inicjatywy jest redukcja zużycia energii elektrycznej przez komputery działające pod kontrolą systemów z rodziny Linux. Bezpośrednim przełożeniem działań pracowników IBM byłą seria łatek na jądro Linuksa pozwalających ograniczyć czas prac procesora (tickless Kernel), narzędzie PowerTop pozwalające sprawdzić aplikacje pod względem zużycia energii elektrycznej czy też przyspieszeniem prac nad technologią wirtualizacji dla Linuksa.
Kuznetsova w wywiadzie przedstawia wyniki wdrażania projektu “Big Green Linux”, które pozwoliły w przypadku IBM znacznie zredukować powierzchnię użytkową zajmowaną przez sprzęt komputerowy, a w przypadku pozostałych firm (Nationwide, Lawson) udało się zaoszczędzić nawet do 85% powierzchni, zmniejszając jednocześnie pobór energii elektrycznej.
Odpowiada również o współpracy z innymi firmami w celu poprawy efektywności w wykorzystaniu energii elektrycznej przez komputery z zainstalowanym Linuksem, a także o zarzucie mówiącym o tym, że inicjatywa “Big Green Linux” jest działaniem bardziej ze sfery Public Relations niż faktyczną chęcią oszczędzenie środowiska.