Filmaster — społeczność miłośników kina i jednocześnie serwis rekomendujący filmy — stał się właśnie wolnym oprogramowaniem. Tym samym projekt jest już całkowicie wolny, zarówno pod względem treści (Creative Commons) jak i kodu (AGPLv3).
Filmaster w polskiej wersji językowej działa już od dwóch miesięcy i skupił do tej pory wokół siebie ponad 800 maniaków i maniaczek kina, którzy głosują, piszą notki, krótkie recenzje i dyskutują na forum.
Serwis napisany został w języku Python, przy użyciu frameworka django, wykorzystując jednocześnie wiele modułów projektu Pinax.
O powodach takiej a nie innej decyzji i ewentualnych skutkach autorzy informują na blogu projektu Filmaster:
Co to oznacza w praktyce?
Teoretycznie każdy kto chce może pożyczyć sobie nasz kod i postawić na jego postawie podobny (albo nawet identyczny) serwis. To nie brzmi jednak zbyt sensownie, bo po co komu kopia Filmastera. Co brzmi sensowniej to wzięcie kodu i przerobienie go tak, żeby na jego podstawie zbudować serwis o teatrze. Albo o muzyce. Albo o książkach. Normalnie taka osoba musiałaby wszystkie funkcje zaimplementować sama. W przypadku skorzystania z naszego kodu, to co musi zrobić to przystosowanie projektu do specyficznych wymagań. Sama funkcjonalność jest już w większości gotowa.
A co my będziemy z tego mieli?
Na razie całość tego postu brzmi jakbyśmy postradali rozum. Po co oddawać za darmo efekt prawie rocznej pracy?
To już nieco trudniejsze pytanie. Po pierwsze, sami tworząc Filmastera bazowaliśmy na projektach o otwartym kodzie źródłowym. Serwis zbudowaliśmy w otwartym frameworku django, bazując na wielu modułach projektu pinax. Może więc warto nie tylko brać, ale też oddać coś społeczności, dzięki której Filmaster w ogóle miał szansę powstać (nie wyobrażamy sobie pisania od zera wszsytkich funkcji, po prostu stworzenie serwisu zajęłoby nam wtedy co najmniej pół roku więcej i nie znalibyście Filmastera w takiej postaci jak istnieje w tej chwili.
Ale to oczywiście nie jedyny powód. Licencja AGPL ma to do siebie, że ktokowiek weźmie nasz kod i użyje go w swoim projekcie, będzie musiał upublicznić swoje poprawki i rozszerzenia na tej samej licencji. A to oznacza, że wszystkie funkcje stworzone przez ten wyimaginowany projekt będą możliwe do wykorzystania równiez u nas.
Dodatkowo, otwarty kod to większa zachęta dla programistów, żeby przyłączyć się do naszego projektu i zaimplementować w Filmasterze jakieś ciekawe nowe funkcje. A pomysłów jest mnóstwo, większość z nich padła już nieraz na Forum Filmastera.
Specjalnie na potrzeby programistów stworzony został portal Filmaster.org. Jest to ogólnodostępne wiki (zasilane przez confluence) zintegrowane z systemem zarządzania zadaniami (jira). Już w tej chwili znaleźć tam można zalążek dokumentacji projektu, instrukcje postawienia środowiska deweloperskiego czy plan prac.
Całość jest po angielsku, ponieważ projekt w zamierzeniu jest międzynarodowy (angielska wersja Filmastera wczoraj wydana została jako prywatna beta).
Twórcy projektu zachęcają do współpracy wszystkich programistów django/pythona!
Autor niusa jest jednym z twórców projektu Filmaster.