Artykuł sponsorowany
Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepiej inwestować w fundusze inwestycyjne otwarte, czy raczej zdecydować się na stworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Ten dylemat dotyczy oczywiście tylko niektórych, bo aby stworzyć FIZ trzeba dysponować sporą gotówką.
Dla osób, które są gotowe zainwestować na rynku kapitałowym 20-30 mln zł lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. To rozwiązanie jest przede wszystkim korzystniejsze z podatkowego punktu widzenia. Całość inwestycji, na którą składają się na przykład akcje, obligacje oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych znajduje się w jednym „opakowaniu” i w efekcie inwestor kompensuje sobie wyniki poszczególnych części funduszu. Mówiąc prościej – jeśli zainwestował w fundusz dłużny i przyniósł on mu dodatnią stopę zwrotu, to wówczas będzie musiał od tego zapłacić podatek. Nawet jeśli z kolei fundusz akcyjny przyniósł mu w tym samym czasie stratę. Gdyby natomiast inwestował w Fundusz Inwestycyjny Zamknięty i uzyskał podobne wyniki na części dłużnej i akcyjnej, wówczas zapłaciłby mniejszy. Warto jednak pamiętać, że FIZ ma też mankamenty. Jednym z nich jest mniejsza płynność i mniejsza możliwość wycofania środków niż z Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. Lekarstwem na ten mankament może być wprowadzenie precyzyjnych i korzystnych dla klienta zapisów w statucie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Trzeba jednak o to zadbać już w momencie tworzenia tego instrumentu.
Dodatkowym atutem FIZ-u jest odroczenie podatku – inwestor płaci go w chwili likwidacji funduszu lub wypłaty środków. Kolejny atut – co do zasady, inwestor nie płaci podatku dochodowego od dochodów uzyskanych przez Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, a także podatku VAT.
Zintegrowane zarządzanie majątkiem
Inwestycje w różne fundusze oznaczają rozproszenie majątku. Zarządzanie rozproszonym majątkiem jest po pierwsze trudniejsze i bardziej czasochłonne, a po drugie – z reguły mniej efektywne. Zgromadzenie wszystkich pieniędzy w jednym funduszu, zamkniętym, niweluje te niedogodności.
Oczywiście nie oznacza to, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty musi być na przykład wyłącznie funduszem akcyjny. Może, ale może się on też składać z bardzo różnych komponentów, tak aby odpowiadał apetytowi inwestora na ryzyko. To już zależy od uzgodnień z konkretnym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych, które będzie prowadziło fundusz.
Tanie i łatwe przekazywanie majątku
Niebagatelną zaletą Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jest możliwość łatwego i szybkiego przekazania majątku następcom. Standardowo przekazanie majątku jest procesem długotrwałym, pracochłonnym i bardzo drogim, bo znaczną kwotę pochłaniają choćby kancelarie prawne. Inwestor dysponujący Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym jest z wszystkich tych niedogodności zwolniony, bo cały proces ogranicza się wyłącznie do kilku podpisów.
Warto też pamiętać, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty daje inwestorowi większy wpływ na zarządzanie swoim majątkiem, bo w wypadku FIZ-u inwestor określa politykę inwestycyjną funduszu wraz z zarządzającym. Ma też na Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym pełną kontrolę poprzez własnego audytora.
—
Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej: „Caspar TFI”) i ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy go traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Nie powinien on być jedyna podstawą decyzji inwestycyjnej. Caspar TFI działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar TFI. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.