Wczoraj powstała nowa fundacja, której celem jest pobudzanie społeczeństwa w którym technologia, materiały edukacyjne i kulturowe oraz prace naukowe będą swobodnie dostępne. Organizacja otrzymała wsparcie od Internet Society Netherlands, stowarzyszenia dla profesjonalistów związanych z Internetem.
Free Knowledge Institute jest inicjatywą trzech profesjonalistów z Amsterdamu, którzy pracują obecnie dla ISN. W minionym roku ISOC.nl koordynowało projekt Unii Europejskiej na szeroką skalę SELF, który obejmuje te same cele. Potrzeba swobodnego dzielenia się wiedzą stała się bardzo ważna, dlatego też instytut stał się niezależną organizacją.
Wouter Tebbens, prezes Instytutu:
Coraz więcej rządów zdaje sobie sprawę z korzyści płynących od otwartej wiedzy oraz otwartych informacji technologicznych. FKI zamierza być partnerem wiedzowym, który pomaga i informuje na temat sposobów dostępu do wolnej wiedzy i technologii. Dlatego też możemy pracować na istniejących polach wolnej wiedzy i wolnego oprogramowania, które kolosalnie się rozrastają. Spójrzcie na projekty takie jak Wikipedia, Linux czy Internet sam w sobie. Po co tworzyć koło od nowa?
Idea copyleft, która została wprowadzona przez ruch Free Software, jest podstawą FKI. To główny cel aktywności Free Knowledge w technice, edukacji, kulturze i nauce. Free Knowledge w edukacji skupia się na tworzeniu i rozpowszechnianiu wolnych materiałów edukacyjnych, Free Knowledge w technice głównie odwołuje się do wolnego oprogramowania, otwartych standardów i otwartego sprzętu; Free Knowledge w kulturze obejmuje otwartą treść; i Free Knowledge w nauce kieruje się otwartym dostępem i antyprywatyzacją wiedzy naukowej.
FKI to organizacja typu non-profit, która sprzyja wolnej wymianie wiedzy we wszystkich obszarach społeczeństwa. Zainspirowana przez ruch Free Software, FKI promuje wolność użycia, wprowadzania zmian, kopiowania i dystrybucji wiedzy na czterech różnych, jednak wysoce powiązanych ze sobą polach: edukacja, technika, kultura i wiedza.