W trakcie tegorocznej konferencji GUADEC został przeprowadzony wywiad z deweloperem Novella na stanowisku Desktop Architect – Michaelem Meeksem. Jest to osoba odpowiedzialna m.in. za poprawianie i ulepszanie OpenOffice.org, co jak sam przyznaje, nie jest łatwe z powodu braku otwartości ze strony Suna. Pakiet ten był głównym tematem rozmowy, ale nie zabrakło również wzmianki o Go-oo oraz o znoszeniu barier między KDE i GNOME.
Meeks dostrzega zalety webowych aplikacji biurowych i zwraca uwagę, że możliwość współtworzenia dokumentów jest tym, co zadecydowało o popularności tych niezbyt rozbudowanych serwisów. Wspomina o nieelastycznym, rodem z połowy lat 90., zestawie widżetów Visual Class Library (VCL) stosowanym w OO.o, którego usprawnianie jest wspierane przez Novella, a kieruje nim m.in. właśnie Meeks.
Zgadza się, że wersja 3.0 jest w istocie kolejnym wydaniem 2.x, ale nie przeszkadza mu zabieg marketingowy “podbicia” wersji – przejście na regularny cykl wydań jest poważnym osiągnięciem, które daje większą przewidywalność i skraca czas między wykryciem a naprawą błędów. Jako programista widzi zasadniczy problem OO.o, polegający na konieczności przebudowywania całego środowiska przy poprawianiu błędów, dlatego rozpoczynają podział całości na kilka pakietów źródłowych, aby ułatwić życie sobie i innym.
Meeks wyraża żal z powodu malejącego zainteresowania inwestowaniem w pakiet OpenOffice.org. Sun ogranicza liczbę deweloperów nad nim pracujących, wciąż domagając się własności do całego kodu, co jeszcze bardziej zniechęca innych. Pogłoskę o zaprzestaniu rozwijania OpenOffice.org przez Sun (jako słabo dochodowego) w bliższej lub dalszej przyszłości uważa z jednej strony za przerażającą – strata sunowskich inżynierów, którzy wciąż, nawet po ograniczeniach, dużo wnoszą w rozwój aplikacji. Z drugiej strony, nie uważa by było to wydarzenie o kompletnie negatywnym zabarwieniu, albowiem wspaniała kultura inżynierska nie idzie w parze z jakością zarządzania, które określa mianem bolesnego. Ponownie nawiązując do kurczowego trzymania własności kodu przez Suna stwierdza:
Czy chciałbyś pracować czyszcząc czyjąś broń?
To tylko wyciąg z części rozmowy i poruszonych w niej zagadnień. Gorąco zachęcam do lektury całości.