Ukazała się nowa wersja programu genealogicznego GRAMPS (to skrótowiec od “Genealogical Research and Analysis Management Programming System”, a przy okazji brzmi jak potoczna wersja słowa “dziadkowie”). GRAMPS 3 to zupełnie nowa seria, w której nastąpiły znaczące zmiany, poza jednym — to wciąż aplikacja nieprzeznaczona do pracy grupowej.
Najważniejsza jest zmiana formatu bazy danych z grdb na “family trees” (oczywiście można importować dane z poprzednich wersji GRAMPS oraz z innych formatów genealogicznych). W GRAMPS 3.0.0 pojawiły się takie nowości jak gramplety, czyli po prostu mechanizm wtyczek, nowe oraz poprawione raporty, “szybkie raporty” (krótkie podsumowania wyświetlane w widokach) czy notatki dostępne jako oddzielne obiekty w widoku “Notatki” (w dodatku do jednego obiektu można “przyklejać” wiele notatek). Program zyskał też nową oprawę graficzną, zgodną z wytycznymi Tango.
Witryna GRAMPS jest już częściowo spolszczona, a podręcznik w formie Wiki — to także nowość wydania 3.0.0 — jeszcze nie, ale widać już wstępne przygotowania do tłumaczenia na polski. Sam program ma wiele wersji językowych, w tym polską.