Hack4Europe! to seria konkursów programistycznych organizowanych przez Fundację Europeana i jej partnerów. Celem tych konkursów jest odkrywanie możliwości jakie otwarte dane związane z dziedzictwem kulturowym niosą dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Europy.
W tym roku, w maju, odbędą się dwa hakatony: 10–11 maja w Kopenhadze i 26-27 maja w Warszawie.
Działania te są częścią projektu Europeana Awareness. Organizacja Hack4Europe 2012 Copenhagen (10 – 11 maja w Kopenhadze) jest koordynowana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) we współpracy z IT University of Copenhagen. Organizacja Hack4Europe 2012 Warsaw (26-27 maja w Warszawie) jest koordynowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z PCSS.
W ramach każdego z hakatonów spotkać ma się do 35 programistów. Uzyskają oni dostęp do kolekcji zagregowanych przez Europeanę, zawierających ponad 20 milionów rekordów metadanych opisuących zabytki dziedzictwa kulturowego z całej Europy. Dostęp ten będzie realizowany poprzez API Europeany (zobacz dokumentację techniczną).
Uczestnicy Hack4Europe są zachęceni do stworzenia prototypów aplikacji, które pokażą jak można wykorzystać – zarówno społecznie, jak i biznesowo – otwarte zasoby kultury. Sugerowanymi (choć nie obowiązkowymi) tematami są:
– Mobil-izacja: Aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphone’y i tablety.
– Mash-up: Łączenie API Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią.
– Social-izacja: Aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe.
– Przestrzeń użytkownika: Narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany – także w formie gier.
– I Wojna Światowa: Aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii.
Spośród zwycięzców poszczególnych hakatonów serii Hack4Europe! 2012 międzynarodowe jury wyłoni 4 najlepsze prototypy, które zostaną nagrodzone podczas spotkania Digital Agenda Assembly w dniach 21-22 czerwca 2012 w Brukseli.
Strony rejestracyjne:
Kopenhaga: http://hack4europe2012-cph.eventbrite.com/
Warszawa: http://hack4europe2012-waw.eventbrite.com/
Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: http://hack4europe.info/