Chyba już wszyscy zauważyli, że w Internecie dobrze byłoby mieć standardowe formaty multimediów. Niedawno debatowała nad tym W3C (niestety, na razie bez efektów), a teraz za ten problem bierze się IETF. 30 lipca odbyło się w tej sprawie spotkanie w Sztokholmie.
Efektem tego całego zamieszania ma być opracowanie standardu “Internet Wideband Audio Codec” (IWAC) i w tym celu ma powstać osobna grupa robocza — choć istnieją kontrowersje co do tego, czy IETF jest w ogóle odpowiednim ciałem, żeby zajmować się kodekami.
Konkurenci do przyjęcia są obecnie dwaj, a właściwie trzej: Skype zgłosił swój SILK, Xiph.Org kodek CELT, a SPIRIT DSP zapowiedział zgłoszenie kodeka SPIRIT IPMR. Różne wnioski ze spotkania IETF na ten temat zostały zebrane na specjalnej stronie wiki.
Oczywiście Xiph.Org jest w tym gronie promotorem pełnej otwartości IWAC. I tak się dobrze składa, że nie przychodzi z pustymi rękami: firmowany przez niego CELT (Constrained Energy Lapped Transform) to szerokopasmowy kodek dźwięku o szalenie niskich opóźnieniach. Jest to kodek “wypełniający lukę między Vorbis a Speex dla aplikacji, w których pożądana jest zarówno wysoka jakość dźwięku jak i niskie opóźnienia”. CELT nadaje się do zapisywania wszelkiego typu dźwięków — tak głosu jak i muzyki — fundacja poleca go więc np. do muzykowania na żywo przez sieć lub do telefonii VoIP. Co ważne, istnieje stałoprzecinkowa implementacja CELT.