Jest kilka systemów operacyjnych obsługujących telefony komórkowe i smartfony – który z nich wybrać? Czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę takimi rozważaniami? Cóż, moim zdaniem tak. Wybór mobilnego systemu operacyjnego można porównać do kupowania nowego laptopa – patrzysz wówczas przede wszystkim na jego parametry, ale zaraz, w drugiej kolejności, na zainstalowany system.
Nie kupisz raczej peceta z Windows Vista, jeśli znasz opinie na temat tego produktu, i tak samo nie zdecydujesz się na komputer z Linuksem, znając jedynie systemy Microsoft. To proste. Od takich decyzji zależy nie tylko komfort naszej pracy czy laptopem czy smartfonem, ale też ilość czasu niezbędna do opanowania obsługi nowego urządzenia.
Android – wielkie zwycięstwo idei open source
Android jest obecnie modny i szeroko rozpowszechniony, także, a może przede wszystkim, wśród użytkowników młodych i bez wiedzy technicznej. Badania wykonane przez Strategy Analytics dowodzą, że używa go aż 85% urządzeń mobilnych na całym świecie! To prawie tak, jak system Windows w porównaniu z innymi systemami na pecety. Ale nie zapominajmy, że Android z produktami Microsoft nie ma poza tym nic wspólnego, bowiem wyewoluował bezpośrednio z idei open source, czyli – mówiąc krótko – wolnego oprogramowania na licencji GNU. Co więcej – jego architektura sprawa, że oprogramowanie to jest tak naprawdę niczym innym jak … Linuksem na urządzenia przenośne. Co to jednak oznacza dla przeciętnego użytkownika?
Elastyczność i wszechstronność
Największa chyba zaletom jest tu niemal pełna dowolność w dopasowaniu do niego konfiguracji sprzętowej. To właśnie dzięki niej smartfony z androidem są dziś tak powszechne – system ten jest w stanie obsłużyć i te najbardziej nowoczesne, produkowane przez wielkie firmy, i te proste i jednocześnie dużo tańsze, wytwarzane przez niewielkie firemki na potrzeby mniej wymagających użytkowników. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że za smartfon z Androidem płacimy po prostu mniej, nie musząc kupować wraz z nim drogiego, komercyjnego oprogramowania, na przykład z rodziny Windows. Jakie wady? Zdarza się, że tańsze smartfony z tym systemem są wykonane nieco gorzej, a ich pamięć szybko się zapycha i wymaga wówczas ręcznego usuwania zbędnych plików.
Android vs. Microsoft vs. Apple
Android ma dziś jedynie dwóch liczących się konkurentów – Windows Phone i iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych. Zaletą Windowsa jest z pewnością to, że jest najłatwiejszy w obsłudze, a do tego – na obecną chwilę – bardzo szybki i stabilny. Dla osób nie lubiących eksperymentów i używających na co dzień tylko kilku standardowych aplikacji na smartfony Windows Phone może być więc ideałem, ale do jego wad należy brak otwartości na inne platformy oraz właśnie uboga oferta zaawansowanych aplikacji. iOS jest z kolei systemem dobrym, ale tylko dla osób nie potrzebujących pełnej kontroli nad smartfonem, a do tego często korzystających z innych urządzeń marki Apple (typu tablet, laptop) i chcących mieć możliwość łatwego przenoszenia danych pomiędzy nimi a telefonem. Poza tym system ten jest szybki i łatwy w obsłudze, ale dla osób nie przyzwyczajonych do Apple zupełnie nieintuicyjny – trzeba się go nauczyć od nowa. Jest też stosunkowo drogi. Podsumowując – nowoczesne smartfony z androidem są idealne dla osób oszczędnych i pragnących korzystać ze wszystkich pojawiających się w szybkim tempie programów, a także dla zaawansowanych technicznie użytkowników marzących o pełnej kontroli nad konfiguracją sprzętu mobilnego.
Sony Mobile