Cisco jest światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań sieciowych dla firm każdej wielkości oraz do użytku prywatnego. W ofercie firmy znajdują się switche, zapory sieciowe, bramki głosowe, urządzenia sieci bezprzewodowych, telefony IP, które wykorzystywane są w telefonii VOIP, a także routery. Choć wszystkie z tych urządzeń zawsze zbierają bardzo wysokie recenzje, a użytkownicy zazwyczaj są bardzo zadowoleni z ich jakości, często można spotkać się z zarzutem, iż routery tej firmy są trudne w konfiguracji. Czy na pewno?
Konfigurując routery Cisco warto uświadomić sobie, że mają one wiele wspólnych cech z komputerami. Co to oznacza? – realizuje specyficzne czynności, m.in. routing czy też przetwarzanie list ACL. Urządzenie wyposażone jest w płytę główną, pamięć, które z kolei stymulowane są przez system operacyjny. Praca routera sterowana jest systemem operacyjnym IOS. Zarządzanie nim nie jest trudne – sprowadza się ono jedynie do wpisywania właściwych poleceń z pomocą klawiatury.
Wszystko odbywa się w trybie tekstowym. Możliwy jest do wykorzystywania także tryb graficznym jednak poleca się go zwłaszcza osobom bardziej zaawansowanym, gdyż wiąże się on z dodatkową konfiguracją. Warto znać także rodzaje portów, nazywanych także interfejsami. Różnią się one w zależności od modelu. Można spotkać się z interfejsem ethernet, do połączenia kabla miedzianego oraz światłowodowego, z interfejsem szeregowym, za pomocą którego można łączyć sieci LAN w różnych technologiach WAN oraz z portami konsoli, które oznaczone są jako CONSOLE.
Konfigurując router pierwszy raz, zawsze dostępna jest tylko jedna opcja interfejsu – CONSOLE. Do konfiguracji wykorzystuje się specjalne programy; HyperTerminal, który działa w systemach Windows XP oraz starszych, PuTTY przeznaczony do konfiguracji routera pod systemami operacyjnymi Windows i Unix/Linux lub Tera Term – przeznaczony do obsługi połączeń modemowych i telnetowych. Konfiguracja od tego momentu nie jest trudna. Wystarczy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami. W razie kłopotów, warto zajrzeć na stronę producenta, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat konfiguracji konkretnego urządzenia.
Materiał sponsorowany