W internetowych dyskusjach zakłócanych przez antyspołeczne zachowania niektórych jednostek, bardzo często można trafić na hasło „proszę nie karmić trolla”. Podpowiadamy, jak wprowadzić w życie tę metaforyczną „głodówkę” i w jaki sposób reagować na trolling.
Słowa takie jak „troll” lub „trolling” znajdziemy zarówno w skandynawskich bajkach, jak i w starych francuskich poradnikach dla myśliwych. W odniesieniu do Internetu najbardziej trafne skojarzenie łączy się jednak z terminem wędkarskim, określającym ciągnięcie przynęty za płynącą łodzią.
Trolling: co to jest?
Jak łowienie ryb łączy się z trollingiem internetowym? To nic innego jak prosta gra skojarzeń. Chodzi o przynętę, którą internetowy troll zarzuca poprzez publikowanie kontrowersyjnych postów, komentarzy i wiadomości. Takie antyspołeczne zachowania mają na celu skłócenie danej społeczności, ośmieszenie innych internautów i wprowadzenie chaosu do dyskusji. Im więcej osób uda się zaangażować w spór, tym bardziej troll jest zadowolony ze swoich działań. Wspomniane wcześniej „dokarmianie trolla” jest więc niczym innym, jak udziałem w internetowej dyskusji, którą prowokator konsekwentnie próbuje zakłócić. Najlepszym sposobem na walkę z osobami, które świadomie łamią zasady netykiety, jest więc szybkie rozpoznanie trollingu i zakończenie dyskusji. Więcej na temat zjawiska trollowania w internecie przeczytasz na stronie https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/trollowanie-czyli-jak-nie-zachowywac-sie-w-internecie/.
Trollowanie: jak sobie z nim radzić?
Wiedząc jak zachowuje się troll internetowy, możemy szybko wykryć go na forum, czacie lub w mediach społecznościowych i bez niepotrzebnego angażowania się w dyskusję zignorować jego zaczepki. Do najpopularniejszych prowokacji stosowanych przez antyspołeczne jednostki działające w sieci należą m.in.:
- stosowanie argumentów ad personam,
- zaprzeczanie własnym tezom,
- nieumiejętność przyznania się do błędu,
- wielokrotne zadawanie tych samych pytań,
- zachowania nacechowane megalomanią i narcyzmem.
Użytkownicy forów, grup dyskusyjnych i mediów społecznościowych, którzy spotykają się z trollowaniem, powinni natychmiast przerywać dyskusje i nie odpowiadać na jakiekolwiek zaczepki. W walce z trollingiem kluczową rolę odgrywają również administratorzy i moderatorzy dyskusji. To oni powinni kasować wypowiedzi, które wprowadzają chaos do rozmów i w razie potrzeby blokować osoby, które nie potrafią dostosować się do zasad netykiety. Dobrą praktyką jest również zgłaszanie trollingu do administratorów grup dyskusyjnych i forów. Można to zrobić poprzez wysłanie bezpośredniej wiadomości lub skorzystanie z mechanizmów jakie oferuje serwis, w obrębie którego prowadzimy rozmowy (np. Facebook lub dane forum internetowe).
Hasło „proszę nie karmić trolla” nie wzięło się znikąd. Mimo że portale społecznościowe robią co mogą w kwestii aktualizowania swoich algorytmów do walki z antyspołecznymi zachowaniami w sieci, najskuteczniejszą metodą zwalczania trollingu wciąż pozostaje konsekwentne ignorowanie osób, które próbują wprowadzać chaos do internetowych dyskusji.