Po przejściu do nju mobile z innej sieci telefon potrzebuje nowej konfiguracji, by prawidłowo działały wszystkie usługi. Zazwyczaj wystarczy automatyczna konfiguracja wysyłana przez SMS. Co zrobić, jeśli nie działa? Można zrobić ją ręcznie. Podpowiadamy jak.
Automatyczna konfiguracja telefonu w nju mobile
Po przeniesieniu numeru dostaje się nową kartę SIM (wyjątkiem jest sytuacja, gdy przechodzi się do nju z Orange). Sama karta nie wystarczy, by móc korzystać ze wszystkich usług w nju mobile. Potrzebna jest jeszcze konfiguracja APN (ang. Access Point Name), czyli punktów dostępu, które umożliwiają przesyłanie danych przez sieć komórkową.
Konfiguracja jest prosta. Po włożeniu nowej karty SIM do telefonu wyśle ona sygnał do nju, a użytkownik dostaje SMS-a z konfiguracjami. Wystarczy, że je zaakceptuje i gotowe. Jeśli jednak taki SMS nie dotrze, to trzeba zrestartować ustawienia sieciowe, a telefon ustawi domyślne parametry dla usług w nju.
Dokładna lokalizacja tych ustawień jest różna w zależności od modelu telefonu i wersji systemu operacyjnego Android lub iOS. Gdzie je znaleźć?
Należy wejść w Ustawienia telefonu → Karty SIM i sieci komórkowe (albo Połączenia/Sieć i internet/Transmisja danych) → Punkty dostępu (albo Nazwy punktów dostępu, ewentualnie jeszcze wcześniej Sieć komórkowa) → Resetuj/Przywróć ustawienia domyślne/Wyzeruj.
Ręczna konfiguracja telefonu w nju mobile
Jeśli powyższe sposoby automatycznej konfiguracji nie zadziałają, można wprowadzić odpowiednie ustawienia ręcznie. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i odszukać wspomniane “Punkty dostępu” (lub “Nazwy punktów dostępu” itp.). Następnie wybrać interesujący punkt (internet, MMS itd.) – a jeśli go nie ma, utworzyć nowy – i w odpowiednie miejsca wpisać domyślne parametry konfiguracyjne usług w nju mobile.
Żeby skonfigurować internet GPRS, należy odpowiednie pola uzupełnić następującymi wartościami:
- nazwa konfiguracji: Internet GPRS
- nośnik danych: GPRS
- APN: Internet
- nazwa użytkownika: Internet
- hasło: Internet
- uwierzytelnianie: normalne
- adres IP telefonu: automatyczny
- podstawowy serwer DNS: 79.163.127.70
- dodatkowy serwer DNS: 217.116.100.65
Pozostałe pola (bramka IP, adres serwera Proxy oraz numery obu portów) w przypadku internetu GPRS powinny zostać niewypełnione.
Jak z kolei skonfigurować punkt dostępu dla internetu IPv6? W poszczególne pola należy wpisać poniższe wartości:
- nazwa konfiguracji: Internet IPv6
- APN: internetipv6
- nazwa użytkownika: internetipv6
- hasło: internetipv6
- uwierzytelnianie: PAP
- typ APN: default, supl
- protokół APN: IPv6
- protokół APN podczas roamingu: IPv4
Konfiguracja przy przejściu z Orange do nju – ustawienia WAP GPRS
Po przeniesieniu numeru z Orange do nju, nie trzeba wymieniać karty SIM. Należy jednak zmienić parametry w telefonie, żeby urządzenie poprawnie obsługiwało połączenia z internetem.
Konfiguracja internetu polega na ustawieniu domyślnych wartości wykorzystywanych przy konfiguracji ręcznej. Należy skonfigurować także ustawienia WAP GPRS. Poszczególne pola powinny być wypełnione tak:
- nazwa konfiguracji: WAP nju mobile GPRS
- nośnik danych: GPRS
- APN: wap
- nazwa użytkownika: wap
- hasło: wap
- serwer (strona główna) www.njumobile.pl
- port IP: 9201
- wiadomości wysyłane jako: tekst
- czas ważności SMS: maksimum
Telefony, które obsługują protokół TCP/IP zamiast dwóch ostatnich pozycji wymagają podania adresu serwera Proxy i numeru portu Proxy. Powinieneś wtedy wpisać następujące parametry:
- adres serwera Proxy: 192.168.6.102
- port Proxy: 8080
Artykuł partnera