Artykuł sponsorowany
Pożyczając pieniądze zawsze trzeba liczyć się z tym, że pożyczkobiorca nie odda nam ich. Również świadczenie usług, za które płaci się po ich wykonaniu wiąże się z takim ryzykiem. Wiele osób bezskutecznie domaga się swoich długów i nie jest w stanie ich wyegzekwować. Prawda jest taka, że w takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług firm, jak fluence.com.pl, dla których windykacja należności to codzienność. Kluczowe jest bowiem podejmowanie konkretnych czynności, na które można zwyczajnie nie mieć czasu. tego typu firmy są dość skuteczne, a ich koszty nie są wygórowane. Z ich usług chętnie korzystają również banki i inne instytucje.
Na czym polega windykacja należności?
Windykacja to pierwszy etap, który polega na zachęcaniu dłużnika do uregulowania długu. Można to robić na różne sposoby:
- wykonywać telefony,
- wysyłać powiadomienia sms o długu,
- wysyłać przesyłki listowne,
- poprzez korespondencję e-mail,
- udając się do dłużnika osobiście.
Profesjonalne firmy windykacyjne, jak fluence.com.pl posiadają specjalistyczne systemy, dzięki którym większość z tych czynności odbywa się w sposób zautomatyzowany. Dzięki temu, ograniczona jest praca i wysiłek, jaką wkłada się normalnie w takie czynności. To, jak długo potrwa windykacja należności zależy od samego wierzyciela. To on podejmuje decyzję, czy dalej będzie próbował kontaktować się z dłużnikiem, czy też kieruje sprawę na drogę sądową, a następnie zmierza do egzekucji długu przez komornika. Większość spraw udaje się jednak zakończyć jeszcze na etapie windykacji polubownej. Często wierzyciele zgadzają się bowiem na to, żeby dług został rozłożony na kilka rat. Jeżeli dłużnik spłaca swoją wierzytelność w terminie, wówczas nie ryzykuje przekazaniem sprawy do sądu.
Od czego zależy skuteczność windykacji?
Nawet najlepsza firma windykacyjna nie jest w stanie zmusić dłużnika do oddania środków. Oczywiście, wiele z nich stosuje techniki, które mają wpływać na samopoczucie takiej osoby, obniżyć jej poczucie własnej wartości, czy wręcz przestraszyć. Dłużnicy obawiają się wstydu podczas wizyty w domu, przed sąsiadami i rodziną. Bywa, że nierzetelne firmy odwiedzają takie osoby w miejscu pracy, co dodatkowo stresuje.
Jeżeli sam zadłużony wyraża chęć dogadania się z wierzycielem i chce spłacać swoje wierzytelności, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że windykacja należności okaże się być skuteczna. Bywa jednak, że dłużnicy nie podejmują korespondencji, nie odbierają telefonów i unikają kontaktu z firmą windykacyjną. Wówczas, po kilku miesiącach starań sprawa trafia do sądu, który wydaje nakaz zapłaty. Jeżeli ten staje się prawomocny, wierzyciel może już skierować sprawę do komornika, który stosuje swoje metody zajmowania należności.