Technologia towarzyszy nam niemalże o każdej porze dnia. Zaraz po przebudzeniu sprawdzamy swoje profile w mediach społecznościowych, w ciągu dnia śledzimy aktualności, a wieczorem relaksujemy się, oglądając ulubiony serial. Najnowsze rozwiązania wpływają też na gospodarkę, w tym handel. Nowoczesne techniki w tej branży zyskują coraz większe znaczenie, dzięki czemu klienci mogą korzystać z wielu możliwości i usprawnić robienie zakupów.
Przenikanie się zakupów cyfrowych i tradycyjnych
Sztywny podział na zakupy cyfrowe i tradycyjne już dawno przeminął. Obecnie te dwa światy wzajemnie się przenikają i uzupełniają, tworząc tym samym niezwykle komfortowe warunki dla współczesnych konsumentów. Wykorzystywanie urządzeń cyfrowych przy transakcjach nie jest już niczym nowym, dlatego sprzedawcy muszą nieustannie zabiegać o uwagę potencjalnych klientów. Według raportu ekspertów Deloitte pt. „Koniec ery dwóch światów. Wpływ narzędzi cyfrowych na zakupy Polaków 2019”, którzy zdefiniowali Wskaźnik Wpływu Cyfrowego, odsetek wizyt klientów w sklepach stacjonarnych, dokonywanych pod wpływem któregoś z urządzeń elektronicznych w Polsce, wyniósł 60%. Takie działanie umotywowane jest m.in. poszukiwaniem inspiracji w internecie (np. oryginalnych stylizacji czy aranżacji wnętrz). Ich źródłem są najczęściej dedykowane strony w sieci czy media społecznościowe.
Nowe technologie na wyciągnięcie ręki
Nowoczesne technologie zawitały także do centrów handlowych. Fuzja cyfrowego i tradycyjnego świata to już nie tylko multimedialne ekrany z mapami czy info kioski. Nowe doświadczenia zakupowe, czyli tzw. shopping experience, obejmują dziś znacznie więcej. Jednym ze sklepów oferujących wygodne i nowoczesne rozwiązania jest salon eobuwie.pl, zlokalizowany m.in. w centrum handlowym https://posnania.eu/services. Nie znajdziemy w nim jednak tradycyjnych półek z towarem – zastępują je panele z interaktywnymi ekranami, na których kupujący mogą przeglądać ofertę. Jeśli któraś para butów szczególnie zainteresuje klienta, może on zatwierdzić swój wybór, a obsługa sklepu przyniesie wybrany produkt. Ciekawe rozwiązanie wprowadziła także sieć Tesco. Aplikacja scan&shop umożliwia skanowanie kodów kreskowych bezpośrednio podczas robienia zakupów i pakowanie produktów do własnych toreb. Przy kasie należy pokazać jedynie kod i dokonać płatności.
Większa samodzielność konsumentów
Oczekiwania współczesnych konsumentów wciąż się zmieniają. Powodem takiej sytuacji są m.in. technologiczne udogodnienia, a szybkie tempo zachodzących modyfikacji skutkuje wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów centra handlowe i duże galerie, oferują im szereg usług, wpływających pozytywnie m.in. na zadowolenie i satysfakcję z zakupów. Wśród nich wyróżnić można:
- Click&Reserve – ta usługa umożliwia samodzielne kontrolowanie stanu sklepowych magazynów, a także rezerwację wybranych produktów.
- Click&Collect – korzystając z tej opcji można odebrać w sklepie zamówiony za pośrednictwem strony internetowej towar. Jedną z jej największych zalet jest brak kosztów wysyłki i automatycznie wysyłana informacja o gotowej do odbioru paczce.
- Self-checkouty, czyli kasy samoobsługowe, mogą zastępować pracę kasjera, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, którzy chcą unikać kolejek oraz maksymalnie przyspieszyć proces skanowania produktów i płatności (zbliżeniowo, za pomocą telefonu czy urządzeń typu wereables, takich jak popularne smartwatche).
Nic dziwnego, że nowe technologie mają tak znaczący wpływ na skrócenie procesu zakupowego i zwiększoną samodzielność kupujących. Według badań Mastercard pt. „Czy Polacy są gotowi na sklepy bez kas?”, stanie w kolejce jest uciążliwe dla 47% ankietowanych konsumentów, a 35% towarzyszy wtedy uczucie zniecierpliwienia. Usługi usprawniające ten proces, według 61% pytanych, wiążą się z oszczędnością czasu, a dla 48% z wygodą. Z kolei 23% uważa, że w znacznym stopniu poprawiają one doświadczenia zakupowe.