Artykuł sponsorowany
Niezależnie od warunków panujących na rynku, firmy produkcyjne stale dążą do zwiększania zysków. Metod na zwiększenie dochodu jest kilka – można tymczasowo ograniczać koszty personalne, kupować tańsze materiały itp.
Niezależnie od warunków panujących na rynku, firmy produkcyjne stale dążą do zwiększania zysków. Metod na zwiększenie dochodu jest kilka – można tymczasowo ograniczać koszty personalne, kupować tańsze materiały itp. Aby zachować konkurencyjność, niezbędne jest jednak podejmowanie takich działań, które będą obniżać koszty operacyjne działalności bez uszczerbku na jakości i terminowości realizacji zleceń.
Tylko w ten sposób możliwe jest dostarczenie dobrej jakości produktu w przystępnej cenie, z zachowaniem założonego budżetu oraz celów finansowych. W innym wypadku, wyprodukowane zostaną dobrej jakości i bardzo drogie produkty, na które nie będzie popytu lub tanie wyroby, których zła jakość zniechęci klienta do kolejnego zakupu. W jaki sposób rozpocząć tak rozumiane doskonalenie produkcji?
Optymalizacja czasu
Proces produkcyjny to ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń i operacji, w który zaangażowane są różne komórki/oddziały firmy oraz bardzo często sieć partnerów, podwykonawców jak również dostawców lokalnych i zagranicznych. Taka skomplikowana siatka powiązań sprawia, że kluczem do sukcesu jest optymalizacja czasu w ramach każdego zadania oraz błyskawiczna i pełna wymiana informacji między jednostkami.
Oznacza to, że poprawa wydajności powinna dotyczyć nie tylko tego co dzieje się na taśmie produkcyjnej, ale także zdarzeń “przed” i “po” – zarówno projektowania, zamawiania, przyjmowania i wydawania towarów, kontroli jakości, serwisowania i zarządzania parkiem maszynowym, planowania i rozliczania produkcji, zarządzania kadrami a także obsługi klienta i współpracy z partnerami. W ten sposób wchodzimy w zagadnienie logistyki w procesie produkcji.
Logistyka w procesie produkcji
Logistyka produkcji to szereg zdarzeń, które rozpoczynają się od zakupu surowca a kończą wyprodukowaniem wyrobu. W pojęciu tym mieści się m.in. zarządzanie procesem magazynowania i optymalizacja przepływów materiałowych między magazynem a halą produkcyjną. Nadrzędnym celem logistyki w procesie produkcji jest ograniczenie tzw. lead time, czyli czasu od od momentu złożenia zamówienia do wytworzenia wyrobu.
Jak skrócić lead time?
Metod na optymalizację czasu jest wiele. Do najistotniejszych należy zaliczyć:
- wybór lokalnych dostawców materiałów i surowców,
- szkolenie pracowników, budowanie kultury zaangażowania i odpowiedzialności,
- opracowanie strategii działania przedsiębiorstwa w oparciu o zasady lean management,
- unowocześnienia i modernizacja parku maszynowego,
- automatyzacja procesów produkcyjnych – wykorzystanie oprogramowania do zarządzania produkcją (MES), przedsiębiorstwem (ERP dla firm produkcyjnych) oraz rozwiązań z obszaru automatyki przemysłowej.
- zarządzanie zapasami i gospodarką magazynową.
Magazyn powinien zapewniać skuteczne zarządzanie zapotrzebowaniem klienta końcowego (na bazie składanych zamówień oraz prognoz sprzedażowych). Równie istotne jest efektywne zarządzanie potrzebami samego zakładu produkcyjnego, dotyczącymi m.in. surowców i materiałów, dostępności maszyn, zasobów ludzkich itp. Organizacja przestrzeni magazynowej, sposób rozmieszczenia materiałów i wyrobów w obiekcie także mogą znacząco skrócić lub wydłużyć czas realizacji zleceń.
Niezbędnym wsparciem, które ułatwia realizację większości z tych punktów, jest system OptiMES. Jest to kompleksowe narzędzie do zarządzania produkcją – począwszy od procesu planowania (APS) przez kontrolę wykonania produkcji (MES), po zarządzanie konserwacją (CMMS), magazynem (WMS) i relacjami z klientami (CRM). Moduł RCP umożliwia także zarządzanie czasem pracy.
System OptiMES to uniwersalne narzędzie, które możesz dostosować do potrzeb swojej organizacji i łatwo zintegrować z innymi, popularnymi na rynku systemami dla produkcji. Dzięki niemu usprawnisz i przyspieszysz obieg danych w firmie, zwiększysz poziom rzetelności danych wykorzystywanych do planowania i podejmowania innych ważnych decyzji a także zyskasz kontrolę nad wszystkimi procesami. Informowanie na czas o możliwych problemach, wykrywanie wąskich gardeł, symulacje typu “what if”, zaawansowane analizy, automatyczne planowanie czy generowanie zamówień do dostawców oraz alerty o niskich/wysokich stanach magazynowych, kończącej się gwarancji to tylko niektóre możliwości tego systemu. Porozmawiaj z doradcą OptiMES, aby dobrać rozwiązania odpowiednie dla Twojej branży i skali działalności.