Dostęp do Internetu z dowolnego miejsca w Polsce, a nawet w Europie – dziś to już nie mrzonka, a realna możliwość. Taki rodzaj usługi oferuje już bardzo wiele podmiotów, a nie tylko – jak się powszechnie uważa – operatorzy najpopularniejszych sieci komórkowych. Wraz ze wzrostem konkurencji, spadają również ceny, a Internet mobilny oferowany jest w coraz atrakcyjniejszych pakietach. Nie oznacza to jednak, że każda oferta jest atrakcyjna i nie ma znaczenia, na którą użytkownik się zdecyduje. Wręcz przeciwnie – diabeł tkwi w szczegółach. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przy wyborze Internetu mobilnego? Oto kilka wskazówek.
Komfortowe korzystanie z Internetu mobilnego – zasięg jest kluczowy
Zasięg operatora należy uznać za jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze Internetu bezprzewodowego. To od zasięgu właśnie zależy komfort korzystania z sieci, a także prędkość przesyłu danych. Obecnie większość sieci chwali się, że swoim zasięgiem obejmują prawie całą Polskę i znaczny, bo często przekraczający 90%, odsetek populacji. W praktyce jednak, dobrze sprawdzić jaki zasięg można osiągnąć w miejscu, w którym z Internetu mobilnego korzysta się najczęściej. Problemu w tym względzie nie będą mieć z pewnością mieszkańcy większych miast, gdzie zasięg wszystkich operatorów jest najczęściej najlepszy. Trzeba też pamiętać, że podstawową zaletą Internetu mobilnego jest fakt, że można korzystać z niego, z niemal dowolnego miejsca. Z całą pewnością zdarzy się więc sytuacja, w której użytkownik znajdzie się w miejscu, w którym zasięg będzie słabszy lub nawet nie będzie go wcale. Takich białych plam jest jednak coraz mniej, bo operatorzy sukcesywnie rozbudowują swoją infrastrukturę.
Parametrem ściśle powiązanym z zasięgiem jest prędkość mobilnego Internetu. Operatorzy zazwyczaj chwalą się najwyższą możliwą do osiągnięcia wartością. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość uzależniona jest właśnie od zasięgu – im jest gorszy, tym mniej komfortowe może okazać się korzystanie z Internetu mobilnego.
Pakiety danych w Internecie mobilnym
Pakiety danych Internetu mobilnego to ilość danych, które można pobrać z Internetu z maksymalną możliwą prędkością. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pobieranie danych to nie tylko ściąganie plików – każde otwarcie strony internetowej, korzystanie z social media i oglądanie filmików to właśnie ściąganie danych, ale bez zapisywania ich w pamięci urządzenia. Warto więc przeanalizować do jakich celów będzie się używać Internetu bezprzewodowego. Jeśli ma być to okazjonalna możliwość sprawdzenia maila, Facebooka czy przeczytania artykułu, pakiet o rozmiarze kilku gigabajtów danych (do 5), powinien w zupełności wystarczyć. Jeśli chce się korzystać komfortowo z mobilnego Internetu i bez obaw, że się skończy że może zabraknąć, warto wybrać wyższe pakiety (10 gigabajtów i więcej). Niektórzy operatorzy oferują też tak zwane oferty „bez limitu”, choć nieprzypadkowo ta fraza ujęta jest w cudzysłów – w praktyce, choć pakiet jest faktycznie duży (na przykład 20 gigabajtów), po jego przekroczeniu prędkość Internetu drastycznie spada i można korzystać z niego tylko do podstawowych czynności – przeglądania stron czy sprawdzenia maila.
Coraz częściej można spotkać oferty bardziej elastyczne, które klient sam dostosowuje do swoich potrzeb. Przykład można znaleźć pod tym linkiem – https://toya.net.pl/mobilna. Płaci się tam stałą, niską opłatę za ilość pobranych danych – nie ma ani dolnego, ani górnego limitu korzystania z Internetu bezprzewodowego. Jeśli wykorzystało się mało danych, rachunek będzie odpowiednio niski. Jeśli natomiast w danym okresie pobierało się więcej – nie trzeba przejmować się limitami i ograniczeniami transferu, ale rachunek będzie wyższy. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które korzystają z Internetu mobilnego tylko w konkretnych okolicznościach. Z jednej strony mają pewność, że w każdej chwili mają dostęp do sieci, ale z drugiej wiedzą też, że jeśli nie korzystają z Internetu, zapłacą zdecydowanie niższy rachunek.
Internet mobilny dostępny dla każdego
Internet mobilny przestaje być uważany za luksus. Wręcz przeciwnie – staje się usługą standardową. Każdy, kto ma smartfona, korzysta zazwyczaj z Internetu w ramach usługi telefonicznej. Urządzeń, do których można wykorzystać Internet mobilny jest jednak zdecydowanie więcej – są to tablety, notebooki, laptopy i inne. W wielu miejscach, gdzie infrastruktura stacjonarna nie jest tak dobrze rozwinięta, Internet mobilny może być wręcz alternatywą dla tradycyjnego Internetu. Wraz z rozwojem tej usługi i coraz bardziej złożonymi ofertami, wielu użytkowników, zwłaszcza tych mniej zaawansowanych, może mieć problem z wyborem Internetu mobilnego dla siebie. Dobrze jest więc zapoznać się z tematem przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Nie jest to wiedza trudna do przyswojenia, a dzięki niej można wybrać usługę idealnie dostosowaną do własnych potrzeb.
Artykuł sponsorowany