Artykuł sponsorowany
Strona internetowa, niezależnie od dziedziny, której dotyczy, w dzisiejszych czasach przestała być towarem luksusowym i trudno dostępnym. Dzięki rozwojowi technologicznemu i coraz szerszej dostępności bezpłatnych kreatorów stron internetowych, każdy może założyć własną witrynę bez wychodzenia z domu, nie znając zasad programowania i nie mając doświadczenia w podobnych przedsięwzięciach. To czym kiedyś posługiwali się jedynie programiści, dzisiaj jest już powszechnie dostępne, a założenie strony to zaledwie kilka kliknięć i bardzo niewielkie koszty, które w praktyce wiązać się mogą jedynie z wykupieniem domeny (adresu www).
-
Wybór tematyki strony internetowej
Najważniejsze na początek jest zastanowienie się w jakiej tematyce ma być prowadzona strona www, sprecyzowanie czego ma dotyczyć i w jakiej dziedzinie funkcjonować. Może to być wizytówka firmy zawierająca po prostu dane kontaktowe, informacje ogólne, mapkę dojazdu czy też formularz kontaktowy. Istnieje także możliwość założenia strony internetowej dla społeczności, stronę klubu sportowego, portalu dla lokalnej społeczności, bloga czy strony powiązanej z hobby i zainteresowaniami, która w ostatecznym rozrachunku pozwoli również zarabiać. Równie ważną kwestią jest dokładne określenie, jakie informacje mają pojawić się na stronie. Dopiero, kiedy wszystkie najważniejsze detale zostaną ustalone, można przejść do projektowania strony internetowej za pomocą kreatora stron.
-
Zaprojektowanie strony za pomocą kreatora stron
Kreator stron jest doskonałym narzędziem, które pozwala na zaprojektowanie strony internetowej bez znajomości języka programowania czy posiadania jakichkolwiek podstaw wiedzy technicznej. Wystarczy po prostu wybrać szablon, najbliższy oczekiwaniom, spośród kilkudziesięciu dostępnych w kreatorze, a następnie edytowanie go według własnych potrzeb, dostosowanie i opublikowanie strony pod własną domeną.
Zanim jednak do tego dojdzie należy zarejestrować się w kreatorze. Dzięki temu każdy użytkownik otrzymuje pełen dostęp do wszystkich usług i funkcjonalności. Wystarczy wejść na stronę WIX i kliknąć przycisk „Zacznij teraz”. Za pomocą formularza podajemy adres e-mail oraz wymyślone hasło do serwisu. Po rejestracji można przejść do tworzenia strony internetowej.
-
Wybór szablonu i tworzenie strony www
Wix jest kreatorem, który nie wymaga potwierdzenia rejestracji, więc tworzenie strony możliwe jest zaraz po niej. Widok, który widzimy, jako pierwszy sugeruje wybór głównej tematyki strony internetowej, a w następnej kolejności wybranie szablonu, który jest najbliższy oczekiwaniom i wizji twórcy. Szablonów jest całkiem sporo, niezależnie od motywu przewodniego, więc naprawdę jest w czym wybierać. Poradnik z procesu tworzenia strony znajdziesz na Youtube lub w poradniku na stronie jakzrobicstrone24.pl. Kiedy już decyzja odnośnie wyglądu strony zostanie podjęta, a szablon wybrany, wystarczy najechać myszką na przycisk „Edytuj” i kliknąć w niego. Dzięki temu serwis automatycznie przekierowuje do edytora strony. W tle widoczny jest wybrany szablon, z kolei na pierwszym planie oraz w dodatkowo rozwiniętym bocznym panelu podstawowe narzędzia pozwalające na edycję.
Boczne menu, wyświetlające się po lewej stronie, to w kolejności:
- Przycisk funkcji związanych z edycją tła;
- Przycisk umożliwiający dodawanie różnego rodzaju elementów własnych tj. grafiki, pokaz slajdów, pliki wideo, pliki muzyczne, a także panel pozwalający zmienić charakter budowania strony;
- Przycisk sklepu z aplikacjami;
- Uploader dodawania plików z komputera;
- Moduł blogowania i publikowania treści;
- Moduł rezerwacji.
Z kolei menu wyświetlające się po prawej stronie to nic innego, jak przybornik, przypominający te znane z powszechnie stosowanych edytorów graficznych dostępnych w systemie komputerowym. Zawiera funkcje umożliwiające manipulowanie, a więc zmienianie wielkości, przestawianie, kopiowanie czy usuwanie poszczególnych elementów wstawionych na stronę. Dodatkową funkcją nieznaną w przypadku zwykłych edytorów grafiki jest przycisk „switch”, który daje możliwość wyboru czy dany element ma się wyświetlać na wszystkich podstronach czy tylko na jednej z nich.
Ponadto edycja danego elementu wstawionego na stronę możliwa jest również dzięki menu, które pojawi się po jego kliknięciu. Za pomocą przybornika, który się pojawi można zmienić wielkość, przesunąć, zmodyfikować go lub zamienić z innym.
W tym miejscu warto również szczegółowo nadmienić funkcje, jakie skrywa tak zwany box panelu nawigacyjnego tworzenia strony. Po jego kliknięciu pojawiają się możliwości edycji. Pierwszy ukazany przycisk dotyczy poszczególnych podstron, tak więc po jego kliknięciu można w różnoraki sposób aranżować menu główne. Podobne funkcje kryją się pod kolejnym przyciskiem „Nawiguj”. Z kolei button jest graficzny, czyli pozwala na dowolne dostosowanie układu menu. W następnej kolejności jest przycisk dotyczący projektów wizualnych menu. Należy jednak pamiętać, by przy wyborze np. koloru tła zatwierdzić zmiany poprzez przycisk „Dostosuj projekt”.
W przypadku wstawienia na stronę skrótów Social Media, je również można odpowiednio edytować. Funkcje są bardzo zbliżone do pozostałych, z tą różnicą, że menu posiada przycisk „Ustaw linki społecznościowe”. Za jego pośrednictwem można wybrać konkretną ikonę mediów społecznościowych i po jego kliknięciu w dowolny sposób zarządzać linkiem do profilu w danym portalu.
Warto również zwrócić uwagę na główne menu edytora WIX. Na samej górze, zaraz za menu stron, znajduje się menu zarządzania witryną, które ukryte jest pod zakładką „Witryna”. Po wybraniu pojawiają się funkcje takie jak:
- Zapisz – pozwala na zapisanie dotychczasowych efektów pracy;
- Podgląd – pozwala na zobaczenie, jak wyglądać będzie strona na komputerach i telefonach;
- Uzyskaj opinie – jest moduł, który umożliwia udostępnienie strony w mediach społecznościowych oraz poprzez mail;
- Publikuj – dotyczy opublikowania wykonanej już strony;
- Zobacz opublikowaną witrynę – automatycznie przekierowuje do nowo stworzonej strony;
- Daj się odnaleźć w Google – kryje się tu poradnik dotyczący technik pozycjonowania strony w wyszukiwarce;
- Podłącz domenę – funkcja pozwalają na podłączenie do strony domeny internetowej, czyli adresu www;
- Kup Premium – przekierowuje do podstrony, na której można wykupić Pakietu Premium;
- Edytor Mobile – pozwala na zmianę wyglądu i funkcji strony wyświetlanej na urządzeniach mobilnych;
- Wyostrzenie obrazu – wyostrza elementy graficzne umieszczone na stronie;
- Mój pulpit – przenosi do głównego profilu użytkownika;
- Menadżer witryny – dotyczy funkcji związanych z SEO, domeną i samą stroną;
- Historia witryny – funkcja umożliwia cofnięcie zmian wprowadzonych na stronie, poprzez przywrócenie poprzedniej zapisanej wersji;
- Wyjdź z Edytora – wyjście z edytora strony.
W głównym menu edytora Wixa znajduje się również zakładka „Narzędzia”, która skrywa wszystkie opcje dotyczące podmenu narzędziowych już wcześniej omawianych. Z kolei zakładka „Pomoc” pozwalaj uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz pomocne informacje.
Na górze strony po prawej stronie znajdują się podstawowe przyciski umożliwiające szybkiej przejście pomiędzy najważniejszymi opcjami. Pozwala na przybliżenie, oddalenie, cofnięcie zmiany lub jej powielenie, a nawet zapisanie efektów pracy. Poza tym menu umożliwia szybkie przejście do innego trybu widoku czy też opublikowanie strony po dokonaniu najważniejszych zmian.
-
Wybór planu i podłączenie domeny
Przechodząc do powyższego punktu strona internetowa powinna być już w pełni przygotowana. Kreator WIX nie jest jednak jedynie bezpłatnym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Każdy użytkownik otrzymuje bowiem możliwość zmiany planu premium. Dzięki niemu właściciel strony otrzymuje szereg profitów, które ułatwiają korzystanie ze strony oraz umożliwiają jej promowanie i pozycjonowanie. Warto więc zapoznać się z planami oraz dodatkowymi informacjami w obszernym artykule o narzędziu WIX na stronie kreatorystron.pl
Z kolei aby podpiąć domenę wystarczy kliknąć przycisk „Podłącz swoją domenę”, który znajduje się w panelu użytkownika. W następnym kroku pojawia się formularz, w którym należy wybrać odpowiednią opcję, czyli czy użytkownik chce podpiąć własną domenę, posiadaną domenę, czy może kupić nową. Należy jednak pamiętać, że domenę można podłączyć jedynie w przypadku posiadania planu premium.
Wybierają nową domenę, konieczne będzie sprawdzenie dostępności preferowanego adresu. W takiej sytuacji trzeba wpisać wybrany adres wyszukiwarkę i kliknąć przycisk „szukaj”. Jeśli dany adres będzie wolny słowo „szukaj” zmieni się na „otrzymaj’.
W dalszym etapie należy podążać za wskazówkami portalu.
W sytuacji, gdy użytkownik posiada już własną domenę, wystarczy zaznaczyć w formularzu drugą opcję, a po przekierowaniu, wybrać swoją stronę internetową. Następnie należy wpisać nazwę domeny w przeznaczone do tego pole i wcisnąć „połącz”.