Artykuł partnera
Prowadząc sklep online, strona internetowa jest miejscem, w którym klienci mogą dokonać zakupu. Tego typu e-biznes opiera się na generowanej na witrynie sprzedaży, dlatego niezbędne jest, by wszystko funkcjonowało poprawnie. Poniżej opiszemy jaki hosting wybrać, aby zapewnić bezproblemowe działania sklepu internetowego.
Rodzaje hostingu
Hosting stron internetowych jest usługą polegającą na udostępnianiu zasobów serwerowni i określa się go często jako dom dla sklepu online. Obecnie firmy oferują kilka rodzajów hostingu, do których należą hostingi VPS, hostingi współdzielone a także serwery dedykowane.
Statystyki pokazują, że aż 40% użytkowników rezygnuje z odwiedzenia strony, gdy wczytywanie treści zajmuje więcej niż 3 sekundy. Dlatego kluczowym czynnikiem na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest odpowiedni hosting. Wydłużony czas oczekiwania na załadowanie strony, czy też kompletny brak dostępu do niej, wyklucza możliwość zrobienia zakupów online a w związku z tym, spowodowanie dla właściciela strat.
Sklep internetowy w przeciwieństwie do zwykłych witryn, wiąże się z dużo większym obciążeniem. Należy przeanalizować różne możliwości jakie oferują firmy hostingowe, wybrać najlepszą dla swojego sklepu usługę i zabezpieczyć się przed jakimikolwiek nieprawidłościami.
Pozostałe istotne elementy – domena, certyfikat SSL i poczta e-mail
Oprócz odpowiedniego serwera, sklep internetowy musi posiadać adres, którym jest domena. Firmy hostingowe oferują również sprzedaż domen i przeważnie dzięki ich wysokim marżom zyskują najwięcej. Podczas zakupu domeny należy sprawdzić nie tylko cenę za jej rejestrację, ale także koszty przedłużenia. Na rynku hostingowym, wiele firm oferuje ciekawe promocje dla domen, jednak koszty przedłużenia bywają niezwykle wysokie.
W każdym sklepie internetowym podczas zakupów, wymaga się od klientów podania danych jak adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. Są to informacje niezbędne to sfinalizowania transakcji. Jednak aby zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych, stosuje się specjalne szyfrowania transmisji pomiędzy kupującym a serwerem sklepu. Szyfrowania występują w postaci certyfikatów SSL. Ponadto, dzięki certyfikatom, strona uzyskuje autentyczność i miano strony bezpiecznej. Także w przypadku zabezpieczeń warto najpierw zapoznać się z cenami, ponieważ firmy hostingowe zwykle nakładają wysokie marże.
Niezbędnym elementem podczas prowadzenia sklepu online jest poczta e-mail. W miarę rozwoju sklepu, będzie napływać coraz większa liczba wiadomości od klientów, a w związku z tym skrzynka zajmie dużo miejsca na serwerze. Rozpatrując hosting, także trzeba zwrócić uwagę na to, aby pakiet był wystarczający dla naszych potrzeb.