Artykuł sponsorowany
Oczyszczacze powietrza coraz częściej goszczą w naszych domach. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z wpływu powietrza, którym oddychamy, na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego szukamy nowoczesnych, skutecznych rozwiązań. Niestety, z roku na rok powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, w wielu miastach obserwuje się smog, który przedostaje się także do domów. Skutecznym sposobem na czyste powietrze są oczyszczacze. Jak działają? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Jak działają oczyszczacze powietrza?
Oczyszczacze powietrza mają na celu wyłapywanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu i zatrzymywanie ich w filtrze. Urządzenia te składają się z wentylatora i systemu filtracji. Wentylator zasysa powietrze z otoczenia i przepuszcza je przez filtry, które usuwają pyły, alergeny i inne zanieczyszczenia. Oczyszczone powietrze jest ponownie wypuszczane do otoczenia.
Aktualnie w oczyszczaczach najczęściej spotykamy następujące rodzaje filtrów:
- filtr wstępny,
- filtr HEPA,
- filtr węglowy.
Każda z wymienionych warstw jest przeznaczona do usuwania różnych typów zanieczyszczeń. Filtr wstępny odpowiada za neutralizację większych cząsteczek – np. sierści zwierząt czy kurzu. Warstwa HEPA oczyszcza powietrze z pyłów PM2.5 i PM10 (główne składniki smogu), wirusów, zarodników grzybów i bakterii. Z kolei filtr węglowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne.
Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do domu?
Oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Wybierają je osoby, które chcą zapewnić sobie i swoim bliskim świeże powietrze, pozbawione smogu i innych zanieczyszczeń. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale u osób, które cierpią na alergie, ponieważ oczyszczacze usuwają różnego typu uczulające cząsteczki m.in. pyłki roślinne, roztocza, pleśń, sierść zwierząt. Są doskonałym wsparciem w leczeniu astmy, umożliwiają zdrowy sen i wypoczynek. Główne zalety korzystania z tych urządzeń to:
- Poprawa jakość powietrza, usuwanie pyłów niskiej emisji PM 2.5 i PM 10, które zwiększają m.in. ryzyko nasilenia astmy, wywołują miażdżycę, zaburzenia rytmu serca czy zwiększone ryzyka wystąpienia nowotworu płuc, gardła oraz krtani.
- Zmniejszenie ilość alergenów w powietrzu, które są dużym zagrożeniem dla alergików i osób o obniżonej odporności.
- Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, tj. dym papierosowy czy aromaty związane z przygotowywaniem posiłków.
- Pomoc w zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, dzięki funkcji nawilżania, obecnej w niektórych modelach.
- Poprawa jakości snu, zapewnienie efektownego wypoczynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza?
Oferta oczyszczaczy powietrza jest bardzo szeroka, producenci oferują urządzenia o różnych gabarytach i funkcjach. Jeżeli szukasz skutecznego oczyszczacza, zwróć uwagę na kilka ważnych paramentów tj.:
- Filtry – warto wybrać oczyszczacz z filtrem HEPA minimum klasy E12, który skutecznie usuwa alergeny i zanieczyszczenia.
Pamiętaj, że im bardziej złożony system filtracji, tym wyższy stopień usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Przykładowo, oczyszczacze Sharp dzięki 5-stopniowej filtracji usuwają blisko 100% zanieczyszczeń i są w stanie zadbać w sposób kompleksowy o jakość powietrza w pomieszczeniach.
- Przepływ powietrza (wydajność oczyszczacza) – określa ilość powietrza, jaką oczyszczacz może przefiltrować w ciągu godziny. Im większa wydajność, tym szybciej oczyszczacz może wyeliminować szkodliwe cząstki z powietrza.
- Metraż pomieszczenia – aby zagwarantować odpowiednią skuteczność oczyszczania, należy odpowiednio dopasować model do rozmiaru pomieszczenia, w którym chcemy z niego korzystać. Przykładowo, sprzęt przeznaczony do pracy na 25 m2 nie będzie pracował efektywnie w dużym pomieszczeniu o metrażu 50 m2 – nie będzie wystarczająco wydajny, aby oczyścić taką przestrzeń. Z drugiej strony wybór zbyt mocnego urządzenia do małego pokoju, również nie będzie odpowiednim rozwiązaniem – zarówno ze względu na wyższe koszty za samo urządzenie, jak i niższą skuteczność działania w takich warunkach.
- Głośność – to ważny element, szczególnie gdy urządzenie używane jest w nocy lub w pokoju małego dziecka.
- Tryb pracy – wybierz urządzenia, które mają różne tryby pracy. Tryb automatyczny pozwala na dostosowanie pracy do warunków panujących w danym pomieszczeniu, które są oceniane na podstawie odczytów z czujników. Tryb nocny spowalnia pracę urządzenia i jednocześnie ją wycisza, dzięki temu nie przeszkadza w wypoczynku.
Wiele oczyszczaczy ma dodatkowe funkcje, które poprawią funkcjonalność urządzeń. Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań, postaw na oczyszczacze Sharp – zyskaj zdrowe, czyste powietrze w swoim domu. Sprawdź dostępne modele na https://loveair.pl/oczyszczacze-powietrza-sharp.
Urządzenia marki Sharp mają wbudowaną funkcję nawilżania oraz innowacyjną jonizację Plasmacluster, która skutecznie neutralizuje alergeny, wirusy i bakterie oraz utrzymuje równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu. Oczyszczacze Sharp nie tylko skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale także dbają o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Pozwalają zadbać o górne drogi oddechowe, zapobiegają wysuszeniu skóry i spojówek. Są niezastąpione w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci oraz seniorzy. Możesz stosować je przez cały rok, ale szczególnie przydatne są jesienią i zimą, gdy znacząco rośnie poziom smogu.
Oczyszczacze powietrza przydadzą się w każdym domu. Przy wyborze, zwróć uwagę na modele odpowiadające Twoim potrzebom, np. dopasowane do potrzeb alergików czy skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Szukaj produktów wysokiej jakości, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania i kombinację filtrów, wpływającą na wysoką efektywność urządzeń.