Jaki zasilacz LED wybrać do instalacji?
Artykuł sponsorowany
Dobór odpowiedniego zasilacza LED ma ogromne znaczenie dla działania instalacji oraz jej trwałości. Nawet najlepiej zaprojektowane układy elektroniczne mogą mieć problem z poprawnym funkcjonowaniem, jeśli ich zasilanie nie będzie odpowiednio do nich dobrane – to stwierdzenie odnosi się szczególnie do technologii LED, ponieważ opierające się na niej diody są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia zasilania i mogą w ich wyniku ulec uszkodzeniu. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zasilacz LED?
Czemu służy zasilacz LED w instalacjach opartych na tej technologii?
Urządzenia wykorzystujące technologię LED wymagają najczęściej do działania prądu stałego o napięciu 12V, czyli innego, niż w standardowych gniazdkach, wynoszącego 230V. Zadaniem zasilacza LED jest zamiana napięcia sieciowego na prąd stały o wartości 12V, dzięki czemu taśmy lub moduły LED-owe mogą działać bez przeszkód. Zastosowanie odpowiedniego zasilacza zapobiegnie niebezpiecznym zwarciom, mogącym prowadzić do uszkodzenia całej instalacji.
Czy warto zainwestować w droższy zasilacz LED?
Na rynku mamy spory wybór zasilaczy LED, zarówno tych z wysokiej, jak i niskiej półki. Najczęściej nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania, mogą one bowiem nie spełniać wymagań nie tylko odnośnie jakości i trwałości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Tanie modele mogą nie mieścić się w normach narzuconych przez Unię Europejską odnośnie emisji zakłócenia elektromagnetycznego (EMC) oraz bezpieczeństwa ich użytkowania (LVD). Przy wyborze zasilacza najlepiej więc celować w modele przynajmniej ze średniej półki cenowej, pochodzące od sprawdzonych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zakupione urządzenie będzie sprawne i bezpieczne zarówno dla instalacji, jak i użytkowników. Droższe modele to też wbrew pozorom oszczędność – są bardziej wydajne i pobierają o wiele mniej prądu, niż tańsze urządzenia. Cechuje je także dłuższa żywotność.
Zasilacz LED: napięciowy czy prądowy?
W zależności od typu instalacji, możemy wybrać zasilacz LED napięciowy lub prądowy. Modele ze stabilizowanym napięciem są stosowane w instalacjach, w których źródła światła są wyposażone we wbudowaną elektronikę, dostosowującą prąd do ich pracy. Wersje prądowe można stosować w instalacjach, gdzie mamy do czynienia z diodami bez żadnej dodatkowej elektroniki, która dopasowywałaby prąd.
Zasilacze napięciowe LED są lepszym rozwiązaniem – ich największą wadą jest fakt, że nie mogą być stosowane w instalacjach bez wbudowanej elektroniki stabilizującej prąd. Do wyboru mamy modele elektroniczne (przetwornice) lub transformatorowe – lepszym wyjściem jest przetwornica, którą cechuje większa energooszczędność, a więc niższe koszty użytkowania. Do zalet takiego rozwiązania należą zabezpieczenia przed przepięciami, co jest szczególnie ważne dla wrażliwej na tym punkcie instalacji LED.
Zasilacze prądowe LED muszą być bardzo dokładnie dobrane do rodzaju diod i typu ich połączenia, co jest dość kłopotliwe, ponieważ zmiana oświetlenia, włącznie z rozbudową, będzie się wiązała z koniecznością wymiany zasilacza LED. Do zalet tego modelu należy za to dobra stabilizacja prądu oraz duża sprawność urządzenia.