Artykuł sponsorowany
Planujesz założyć telewizję w domu? Do jej prawidłowego montażu niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich komponentów. Oprócz zakupu telewizora i anteny pamiętaj również o dobraniu kabla koncentrycznego. Do czego służy ten przewód? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest kabel koncentryczny oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie.
Czym jest i do czego służy kabel koncentryczny?
Kabel koncentryczny jest to nic innego jak przewód antenowy, dzięki któremu możliwe jest odbieranie sygnału z anteny i przesyłanie go do telewizora lub odbiornika DVB-T. Łącze to najczęściej wykorzystywane jest do zaawansowanych instalacji w systemach telewizji przemysłowej, przy montażu anten, do odbioru telewizji kablowej czy przy domowych połączeniach audio-wideo. Kabel antenowy koncentryczny zbudowany jest z wielu elementów, które wpływają na możliwości przewodu oraz jakość odbieranego sygnału. Łącze to składa się z:
- płaszcza zewnętrznego,
- rdzenia,
- ekranu,
- oplotu,
Kabel koncentryczny a jakość odbieranego sygnału
Dobór kabla koncentrycznego jest bardzo często bagatelizowany – wybierane są najczęściej najtańsze modele w celu oszczędności pieniędzy na zakup niezbędnego wyposażenia. Nawet najnowocześniejszy telewizor oraz zestaw antenowy nie zapewni maksymalnej jakości obrazu, gdy kabel będzie słabej jakości. Wiele osób zapomina o tym, jak ważną funkcję pełni ten przewód w odbieraniu sygnału z anteny. Wybór tanich wersji powoduje niejednokrotnie zaniki sygnału, przez co oglądanie telewizji staje się niekomfortowe i uciążliwe.
Kupno kabla koncentrycznego – na co zwracać uwagę?
Mając świadomość, jak ważny jest wybór odpowiedniego kabla koncentrycznego, warto zwrócić uwagę na parę czynników, które przesądzają o jakości przewodu.
Impedancja falowa
Impedancja jest miarą oporu, który stawiany drganiom przez kabel w czasie rozchodzenia się fali. Obecnie wykorzystuje się dwa standardy impedancji – 50 i 75 omów. Pierwszy typ przeznaczony jest do instalacji anten samochodowych, z kolei drugi używany jest do montażu anten satelitarnych w domowej telewizji.
Tłumienie
Każdy kabel antenowy posiada określoną wartość tłumienia. Oznacza to, że z każdym metrem kabla sygnał jest coraz słabszy. Wybierając przewód, zwróć uwagę na ten parametr – im mniejsze tłumienie, tym mocniejszy będzie sygnał.
Ekranowanie
Jest to parametr, który umożliwia równoległe rozłożenie wielu kabli, przez które płynie sygnał. Rozwiązanie to wykorzystywane jest najczęściej w dużych instalacjach. Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości sygnału dla wielu urządzeń, to skuteczność ekranowania powinna być wyższa niż 100 dB.
Materiał przewodu
Kable koncentryczne najczęściej wykonane są z miedzi – materiał ten zapewnia dobre parametry tłumienia oraz odporny jest na korozje, dzięki czemu sygnał nie straci na jakości przez bardzo długi czas.
Osłona kabla
Podczas zakupu kabla koncentrycznego zwróć uwagę na materiał wykonania powłoki przewodu. Jest to bardzo ważny parametr, który wpływa na stopień ochrony łącza przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Kable koncentryczne najczęściej osłonięte są polietylenem, polichlorkiem winylu (PVC) czy teflonem (PTFE).
Długość kabla
Długość okablowania zależy od indywidualnych potrzeb – w małych instalacjach domowych w zupełności wystarczy metrowy przewód. Wiele osób wybiera jednak dłuższe rozwiązania, które oszczędzą kłopotów z połączeniem bardziej oddalonych urządzeń.
Grubość żyły zewnętrznej
Grubość żyły zewnętrznej jest czynnikiem, które wpływa na wartość tłumienia. Modele, które posiadają niską wartość tego parametru, charakteryzują się optymalną jakością sygnału na całej długości przewodu. Grubością żyły, która gwarantuje dobrą jakość sygnału, są wartości przekraczające 1 mm np. 1,02 mm czy 1,13 mm.
Jeżeli szukasz jakościowych kabli koncentrycznych, które umożliwią jakościowe odbieranie sygnału, odwiedź stronę https://eltrox.pl/ – znajdziesz tam wiele rodzajów przewodów o niskiej wartości tłumienia, które odnajdą się w każdej instalacji telewizyjnej.