Artykuł partnera
Decydując się na założenie działalności gospodarczej, należy nie tylko posiadać fach oraz orientować się na lokalnym rynku towarów i usług, ale też dokonać należytego rozeznania w zakresie wiążących się z jej prowadzeniem obowiązków podatkowych. Jednym z nich jest obowiązek ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, która rejestruje wartość każdej dokonanej transakcji oraz kwotę jej opodatkowania.
Instalacja kasy fiskalnej to jeden z obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, jest obowiązkiem ustawowym, wynikającym z ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT). Zgodnie z art. 111 ust.1 tej ustawy dotyczy on tych wszystkich przedsiębiorców, będących podatnikami podatku VAT, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych, czyli osób prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne.
Ewidencję prowadzoną w kasie rejestrującej należy odróżnić od innych ewidencji, które są wymagane w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (np. ewidencja VAT, księgowa czy środków trwałych). Ewidencja sprzedaży na kasach fiskalnych dotyczy przede wszystkim sprzedaży niedokumentowanej fakturami, które w przypadku nabywców, o których mowa była powyżej, wystawiane są tylko na ich żądanie. Pomimo jednak wystawienia faktury VAT podatnik i tak ma obowiązek zewidencjonować dokonaną transakcję na kasie fiskalnej.
Istnieje jednak pewien katalog zwolnień z tego obowiązku. Określa go rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. Przewiduje ono możliwość uzyskania czasowego zwolnienia z tego obowiązku – na okres nie dłuższy niż do końca 2016 r.
Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
Według obowiązującego rozporządzenia zwolnienie przysługuje podatnikom dokonującym sprzedaży na dla osób fizycznych, które dokonują zakupów nie związanych z własną działalnością gospodarczą oraz dla rolników ryczałtowych – prowadzących indywidualne gospodarstwo rolne, których obrót za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył 20.000 zł. Jeśli natomiast podatnik dopiero rozpoczął prowadzenie działalności w poprzednim roku podatkowym – kwoty tej nie może przekroczyć obrót obliczony proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności. Jeśli chodzi zaś o podatników dopiero rozpoczynających działalność, zwolnienie przysługuje jeżeli obrót przewidywany i obliczony proporcjonalnie do czasu wykonywania sprzedaży podlegającej zarejestrowaniu na kasie, nie przekroczy tej kwoty oraz jeżeli przewidywany udział procentowy tego obrotu za okres pierwszych sześciu miesięcy będzie przekraczał 80%. W przypadku natomiast gdy okres ten jest krótszy pod uwagę należy wziąć cały okres do końca roku.
Zwolnienie dotyczy także niektórych czynności polegających na dostawie towarów lub świadczeniu usług, wymienionych w załączniku do wspomnianego rozporządzenia. Należą do nich między innymi:
- niektóre usługi rolnicze i hodowlane (oprócz usług weterynaryjnych),
- niektóre usługi z zakresu drogowego transportu pasażerskiego,
- niektóre usługi pocztowe i kurierskie,
- usługi noclegowe i towarzyszące świadczone przez obozowiska dla dzieci,
- usługi krótkotrwałego zakwaterowania,
- usługi finansowe i ubezpieczeniowe,
- usługi dotyczące obsługi rynku nieruchomości,
- czynności notarialne,
- niektóre usługi w zakresie edukacji
- dostawa nieruchomości
- dzierżawa gruntów
- dostawa towarów w systemie wysyłkowym (po spełnieniu określonych warunków)
- dostawa produktów świadczona za pomocą automatów.
Możliwe jest uzyskanie zwolnienia także w sytuacji gdy w ramach działalności gospodarczej podatnik wykonuje zarówno czynności zwolnione z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej, jak i te, które takiemu zwolnieniu nie podlegają. Wymagane jest jednak, aby udział procentowy obrotu z tytułu dokonania czynności, którym przysługuje zwolnienie, w całkowitym obrocie podlegającym rejestracji na kasie, był w poprzednim roku podatkowym wyższy od 80%. Zwolnienie to nie dotyczy jednak wszystkich podatników, ale tylko tych, którzy świadczą usługi wymienione w rozporządzeniu.
Bezwzględny obowiązek instalacja kas fiskalnych dla firm prawniczych, zakładów fryzjerskich i podmiotów świadczących usługi opieki medycznej
Opisanych powyżej zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, nie stosuje się w przypadku wykonywania niektórych czynności dostawy i świadczenia określonych usług. Jeśli chodzi o czynności dostawy to zwolnienie nie dotyczy między innymi dostawy takich towarów jak: niektóre rodzaje silników spalinowych i części do nich, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, a także perfumy i wody toaletowe. Spośród katalogu usług, które nie korzystają ze zwolnień można wymienić następujące: przewóz taksówkami, naprawa pojazdów silnikowych, prowadzenie badań i przeglądów technicznych pojazdów, usługi w zakresie opieki zdrowotnej, usługi prawnicze, doradztwo podatkowe, a także usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
Przeczytaj również “Uprawnienia niezbędne do obsługi kas fiskalnych”.