Artykuł sponsorowany
Każdy fan polskich kryminałów wie, że osadzenie ich akcji na Dolnym Śląsku jest prostą, a jednocześnie wyjątkowo skuteczną receptą na ich sukces. Na tych terenach jest wszystko, o czym może marzyć twórca tego typu książek – rozległy teren, sekrety sięgające średniowiecza, nierozwiązane zagadki II wojny światowej, trudna teraźniejszość… Trudno dziwić się więc, że w pewnym momencie Dolnym Śląskiem musiał zainteresować się również świat filmu. Wspomniana fascynacja przyniosła nam dość interesujący serial kryminalny „Komisja morderstw”, który można oglądać od jesienie 2016 roku. Akcja serialu toczy się w malowniczych lokacjach na terenie całego Dolnego Śląska, a choć tematem filmu są przede wszystkim popełniane tam zbrodnie, nie da się ukryć, że zdjęcia zachwycają. Jakie inne atuty ma wspomniany serial.
O koncepcji serialu
Pierwszy sezon serialu składa się z dwunastu odcinków, z których każdy trwa przez około 44 minuty. Widz może śledzić poczynania aktorów odgrywających główne role i w pewnym momencie zaczyn angażować się również w kwestie związane z ich życiem osobistym, jeśli jednak chce oglądać jedynie poszczególne odcinki serialu – ma taką możliwość, każdy opowiada bowiem o innej sprawie. Akcja kolejnych z nich będzie toczyć się między innymi w samym Wrocławiu, w Książu, Krzywej, Legnicy, okolicach Wałbrzycha i w Górach Sowich, a każda ze wspomnianych lokalizacji może budzić dziesiątki skojarzeń i pomysłów na sprawy nierozwiązane.
Czego się spodziewać?
Zarys fabularny serialu nie jawi się jako skomplikowany, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że w przypadku seriali o tematyce kryminalnej, w których istotne są przede wszystkim kolejne sprawy czekające na rozwiązanie, nie jest to wcale zarzut. Głównym wątkiem jest tu praca policjantów zatrudnionych w Wydziale Spraw Niewyjaśnionych. Jednostka ta jest nazywana zarówno przez samych swoich członków, jak i przez ich kolegów Komisją Morderstw i właśnie taka jest geneza tytułu filmowej opowieści. Warto przy tym podkreślić, że serial nie ucieka wcale zarówno od tematów trudnych, jak i od tych, które mogą budzić kontrowersje, serial porusza więc wątki związane z żołnierzami wyklętymi, historią Ziem Odzyskanych oraz kwestiami związanymi z przebiegiem II wojny światowej, które nadal czekają na wyjaśnienie.
Bohaterowie
O sile serialu stanowią jego bohaterowie. Niejeden dobry pomysł upadł właśnie dlatego, że scenarzystom nie udało się nakreślić ich w wiarygodny sposób. Na szczęście, „Komisja morderstw” wydaje się nie mieć tego problemu. Owszem, pewnym problemem dla części widzów może okazać się schematyczność postaci, w serialach kryminalnych nie razi ona jednak tak bardzo, jak w klasycznych serialach obyczajowych.
Główną rolę w serialu powierzono Małgorzacie Buczkowskiej odgrywającej postać inteligentnej i ambitnej Alicji – szefowej Komisji. Partneruje jej Krzysztof Pieczyński jako Maciej Stasiński oraz Marcel Sabat jako Dominik Herz. W serialu zobaczymy tez Pawła Małaszyńskiego, Katarzynę Herman, a gościnnie – Weronikę Książkiewicz.
Tajemniczy Dolny Śląsk
Na przestrzeni ostatniej dekady, powstało szereg publikacji, filmów opisujących tajemnicze zagadki kryminalne. Fantastyczna sceneria jaką zapewniają plenery wokół Wrocławia oraz sam Wrocław zapewniają niezwykłych doznań. Polecamy odwiedzić wrocław i wybrać się na spacer szlakiem przemierzanym przez naszych bohaterów. Doskonałym rozwiązaniem na nocleg w stolicy dolnego Śląska są King’s apartamenty Wrocław, oferujące wygodny nocleg w luksusowych mieszkaniach.