Artykuł partnera
Granie w gry to Twoje hobby? Z pewnością wiesz zatem, jak dużą role odgrywa tutaj sam komputer – i jak wiele zależy od jego parametrów technicznych. Stając przed wyborem nowego urządzenia, masz dwie zasadnicze możliwości: komputer stacjonarny lub laptop do grania – zobacz, co jest korzystniejsze!
Granie na komputerach stacjonarnych – zalety i wady
Dlaczego granie na urządzeniu jakim jest tradycyjny komputer stacjonarny cieszy się tak dużą popularnością? Dużą rolę odgrywa tutaj wydajność samego sprzętu – znacznie przewyższająca możliwości standardowych laptopów. Co więcej, osiągi komputera można łatwo podkręcić na własną rękę, dzięki czemu gry będą działać jeszcze lepiej, a lagi znikną zupełnie. Wystarczy tylko dokupić dodatkowe komponenty i podzespoły – ich samodzielny montaż nie przysporzy trudności prawdziwemu miłośnikowi gier komputerowych. Kupowanie kolejnych części możesz z kolei potraktować jako długofalową inwestycję – po pewnym czasie zbudujesz sobie dokładnie taki komputer, o jakim zawsze marzyłeś.
Niestety na niekorzyść tego rozwiązania przemawiają jego gabaryty – kilkakrotnie przekraczające wagę i wielkość standardowego laptopa. Z tego powodu jest to urządzenie, którego nie zabierzemy ze sobą w podróż – możemy z niego korzystać jedynie na miejscu.
Laptop do grania – dlaczego warto?
Laptopy są doceniane przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania – wręcz niemożliwą do porównania z komputerem stacjonarnym. Lekką, niewielką obudowę możesz bowiem zabrać wszędzie tam, gdzie zapragniesz – w podróż służbową, do pociągu czy nawet na uczelnię. Laptop nie zajmie też dużo miejsca w pomieszczeniu – w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, w przypadku którego musisz od razu zadbać w biurko. Laptop zużywa również znacznie mniej energii elektrycznej niż pecet – korzystanie z niego znacznie mniej obciąży domowy budżet.
Nie ulega wątpliwości, że standardowy laptop ze średniej półki cenowej nie nadaje się do grania w gry – ze względu na znacznie niższą wydajność oraz brak możliwości rozbudowania sprzętu. Nie oznacza to jednak, że nie sposób kupić dobrego laptopa do gier – po prostu zapłacisz za niego więcej niż za komputer stacjonarny o takich samych parametrach technicznych.
Podsumowanie: laptop czy pecet do grania?
Wybór sprzętu do grania powinieneś uzależnić przede wszystkim od posiadanego budżetu. Jeśli Twoje finanse są ograniczone, postaw na model stacjonarny – i powoli, w miarę możliwości rozbudowuj go nowymi komponentami. Jeśli jednak posiadasz więcej gotówki, śmiało inwestuj w laptop. Większa wygoda użytkowania z pewności zrekompensuje Ci wyższą cenę. Po dokupieniu do zestawu większego ekranu i osobnej klawiatury stworzysz z kolei komplet, który jeszcze lepiej sprawdzi się w domowych warunkach. Pamiętaj tylko o tym, by kupić od razu laptop do gier z nieco wyższej półki cenowej – wymiana poszczególnych komponentów i podzespołów w takim sprzęcie nie jest tak prosta ani opłacalna, więc nie poprawisz jego osiągów w trakcie użytkowania.