Swyp to kolejna inteligentna karta bankomatowa, która umożliwi dostęp do wszystkich naszych kont bankowych za pośrednictwem jednego urządzenia.
Gdy nasze portfele zaczęły zapełniać się coraz to większą liczbą kart kredytowych i debetowych, puchły niemiłosiernie. W końcu ktoś wpadł na pomysł stworzenia cyfrowego urządzenia, które symulowałoby wszystkie plastikowe karty, dzięki czemu moglibyśmy pozbyć się zbędnego balastu z naszego portfela. Tak zrodziły sę projektu pokroju Coin, Plastc czy Swyp, który ostatnio ujrzał światło dzienne.
Swyp to metalowa karta z niewielkim, czarno-białym ekranem oraz kilkoma przyciskami, które pozwolą nam zarządzać zapisanymi kartami kredytowymi, debetowymi czy zniżkowymi. Aby skonfigurować urządzenie, trzeba będzie zeskanować pasek magnetyczny przy użyciu czytnika podpinanego do złącza jack w smartfonie. Dane przechowywane są w aplikacji na telefonie, która może pomieścić do 25 kart – znacznie więcej niż konkurencyjne rozwiązania, które obsłużą 8 kart w przypadku Coina i 20 w przypadku Plastc.
Swyp zaprojektowano tak, by użytkownicy, którzy zgubią urządzenie, nie musieli obawiać się o swoje środki zgromadzone na kontach: karta dezaktywuje się, gdy oddali się od sparowanego telefonu na odległość powyżej dwóch metrów.
Urządzenie jest proste i intuicyjne w użyciu. Wystarczy za pomocą przycisków ze strzałkami wybrać kartę, której chcemy użyć, zatwierdzić swój wybór i już można dokonać transakcję. Na małym ekranie wyświetla się rodzaj karty, zgromadzone środki, data ważności oraz kod CVC, wszystko, co potrzebne dopłacenia zarówno w sklepach stacjonarnych jak i przez internet.
Twórcy projektując Swyp zadbali o to, by była ona jak najbardziej konkurencyjna do tych rozwiązań, które powstały wcześniej. Jest to jak na razie jedyna cyfrowa karta ładowalną baterią, czym deklasuje swoich rywali. W przypadku gdy urządzenie rozładuje się, nie trzeba będzie wymieniać go na nowe, co może być kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie właśnie tej karty.
Niestety nie ma urządzeń idealnych, Swyp ma również swoje wady. Karta nie korzysta z technologii płatności zbliżeniowych, jest za to tańsza od konkurencji: w przedsprzedaży można dostać ją za 49$, a cena regularna wyniesie 99$. Tylko o dolara mniej od Coin i aż o 51 dolarów mniej niż Plastc.